Ostatni obrońca Gdyni spoczął obok towarzyszy broni

Autor: UM Gdynia 2019-02-09 08:42:42
4 lutego w wieku 103 lat na wieczną wachtę odszedł Aleksander Pawelec, ostatni obrońca z września 1939 roku, najstarszy polski marynarz, kapitan w stanie spoczynku, gdynianin z wyboru, przyjaciel młodzieży. Dziś na Cmentarzu Marynarki Wojennej w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej pożegnaliśmy tę ważną dla naszego miasta postać.

Znał admirała Józefa Unruga, pułkownika Stanisława Dąbka, pułkownika Kazimierza Pruszkowskiego. Był świadkiem wzrostu naszego miasta, budowania jego potęgi, ale też gehenny lat wojny i powojennej odbudowy.

Urodził się w 1915 r. w Lututowie. Do Gdyni sprowadził się w 1931 r. Tutaj też zastała go wojna. Służył w 1 Morskim Pułku Strzelców. Po kapitulacji Kępy Oksywskiej trafił do niewoli niemieckiej. Po ucieczce wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej pod pseudonimem „Karol". W kwietniu 1945 r. powrócił z rodziną na Wybrzeże. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni", przyznany mu przez Radę Miasta Gdyni w 2013 r.

Po przejściu na emeryturę spotykał się z młodzieżą i studentami Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opowiadając o wydarzeniach, których był świadkiem i uczestnikiem. Spoczął na Cmentarzu Marynarki Wojennej, obok dawnych towarzyszy broni.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u