„Chcemy szukać dobra naszej ojczyzny”

Autor: sejm.pl 2019-02-11 09:58:56
9 lutego 1919 r., dzień przed rozpoczęciem obrad Sejmu Ustawodawczego, na mszy świętej w warszawskiej archikatedrze zgromadzili się posłowie konstytuanty odrodzonej Rzeczypospolitej. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił abp Józef Teodorowicz, ormiańskokatolicki metropolita Lwowa, poseł na Sejm Ustawodawczy.

Setną rocznicę tego doniosłego wydarzenia upamiętniła w sobotę uroczysta msza święta w tej samej świątyni. Wydarzenie, w którym uczestniczyli posłowie i senatorowie, honorowym patronatem objęli marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników uroczystości przypomniał, że kazanie wygłoszone przez abp. Teodorowicza „w szczególny sposób poruszyło sumienia, serca i umysły” nowo wybranych parlamentarzystów. "Ten wielki patriota wzywał do jedności oraz odpowiedzialnej i ofiarnej pracy na rzecz dobra odrodzonej Ojczyzny" napisał Marek Kuchciński. Korespondencję odczytał Sławomir Siwek, doradca Marszałka Sejmu.

- Dziękujemy za tych wszystkich, którzy ten Sejm stanowili, którzy pokazali, że mimo głębokich różnic, jakie ich dzieliły, potrafili stanąć ponad podziałami, ze względu na miłość ojczyzny - powiedział wspominając Sejm Ustawodawczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. List do uczestników nabożeństwa skierował premier Mateusz Morawiecki. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał z kolei istotne dla polskiej historii postacie, które w swoim kazaniu docenił abp Teodorowicz.

Po mszy odsłonięto tablicę poświęconą abp. Teodorowiczowi i upamiętniającą setną rocznicę jego kazania. "Gorąco ufam, że tablica upamiętniająca setną rocznicę kazania wygłoszonego 9 lutego 1919 r. przez arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza na otwarcie Sejmu Ustawodawczego, przywróci pamięć o wybitnym patriocie i wielkim orędowniku sprawy polskiej" - wskazał Marszałek Sejmu.

Postać duchownego przywoływali także uczestnicy konferencji „Fundamenty Niepodległej”. To poświęcone Sejmowi Ustawodawczemu wydarzenie odbyło się w piątek 8 lutego w Sali Kolumnowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u