Powstanie Wielkopolskie fundamentem odrodzonej Polski

Autor: Lubuski UW 2019-02-11 10:11:11
W Babimoście z udziałem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka uczczono setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Hołd powstańcom oddali samorządowcy, weterani, młodzież i mieszańcy Ziemi Babimojskiej

Na cmentarzu parafialnym w Babimoście Wojewoda Lubuski złożył wiązankę kwiatów na grobie powstańców wielkopolskich. Władysław Dajczak podziękował dzieciom i młodzieży za tak liczny udział w uroczystościach patriotycznych. Na konferencji naukowej, z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście, Wojewoda zauważył, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie bez bohaterstwa, determinacji i heroicznej postawy tysięcy Polaków.

- Minął 2018 rok, w którym wszyscy z wielką dumą świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Ale jesteśmy dalej w atmosferze obchodów i wyrażania hołdu i szacunku wszystkim rodakom, dzięki którym możemy żyć w wolnej, suwerennej Polsce. Trzeba było wielu ofiar, aby obronić nasz byt. Przetrwaliśmy, bo Ojczyzna była w sercach Polaków, w literaturze i muzyce. Zbudowaliśmy silną armię, która obroniła odradzające się państwo polskie, ale także całą Europę przed bolszewicką rewolucją. Stworzyliśmy nowoczesną administrację i gospodarkę. A teraz to zadanie przed Wami, młodzi, drodzy, przyjaciele, żeby budować taką Polskę, aby nigdy więcej nie trzeba było walczyć o jej niepodległość. Trzeba pamiętać o słowach ówczesnego ministra II Rzeczypospolitej Eugeniusza Kwiatkowskiego, że „w tym miejscu Europy, gdzie leży Polska istnieć może tylko państwo silne”. I takie państwo chcemy dzisiaj budować. Polskę silną gospodarką, której interes narodowy będzie respektowany przez inne narody – zaznaczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Mimo usilnej germanizacji Ziemi Babimojskiej, prowadzonej przez władze Prus i Niemiec, większość jej mieszkańców zachowała polską tożsamość narodową, czego dowodem jest udział ponad 100. babimojszczan w powstaniu. Walczyli oni w Poznaniu, przeszli szlak bojowy do Babimostu, wyzwalając miasto 24 stycznia 1919 r. Odparli nieprzyjacielską ofensywę, zatrzymując Niemców na linii jezior obrzańskich w Grójcu Wielkim i nie pozwalając im wtargnąć do Wielkopolski.

Niezapomniany zryw. Powstanie Wielkopolskie 1918–1919

Powstanie Wielkopolskie to jedno z polskich powstań zakończonych zwycięstwem. Walki powstańcze rozpoczęły się 27 grudnia 1918 r. Do 15 stycznia 1919 r. oddziałom polskim udało się wyzwolić prawie całą Wielkopolskę. W wyniku Powstania Wielkopolskiego poległo prawie 2,5 tys. osób, a 6 tys. zostało rannych.

Powstanie Wielkopolskie miało szczególne znacznie. Do Rzeczypospolitej wróciły polskie ziemie z wysoko rozwiniętą gospodarką i nowoczesnym przemysłem, a siły zbrojne II RP zostały zasilone ponad 70 tys. dobrze wyszkolonej Armii Wielkopolskiej. Powstańcy Wielkopolscy po zakończeniu walk wzięli też udział w obronie Lwowa, walczyli również w wojnie polsko-bolszewickiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u