Uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Autor: mat prasowe MSWiA 2019-02-18 08:31:44
Kompania Reprezentacyjna SG dokonała pierwszej w tym roku uroczystej zmiany posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Do końca 2019 roku będzie można podziwiać naszych kolegów jeszcze trzy razy.

Uroczystość odbyła się w samo południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Poprzedzona została odczytaniem krótkiej infomacji o Straży Granicznej oraz o historii Grobu Nieznanego Żołnierza i tradycji uroczystej zmiany wystawianego przy nim posterunku honorowego. Nasi funkcjonariusze ponownie wystąpili w nowych mundurach, nawiązujących do historycznego wizerunku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Straży Granicznej II RP.

Na co dzień wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, podległego Dowództwu Garnizonu Warszawskiego WP. Tradycją jednak jest, że cztery razy w roku każda ze służb mundurowych ma możliwość wystawienia własnego posterunku honorowego. Wówczas cała ceremonia uroczystej zmiany wart przeprowadzana jest przez pododdział reprezentacyjny służby, która wystawia posterunek.

Kompania Reprezentacyjna SG, a dokładnie Wydział Odwodowy (Reprezentacyjny) Karpackiego Oddziału Straży Granicznej kontynuuje tradycje 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, który przed II wojną światową stacjonował w Nowym Sączu. Do 2007 roku w skład Wydziału wchodzili funkcjonariusze odsługujący zasadniczą służbę wojskową w ramach służby kandydackiej w Straży Granicznej. Po przystąpieniu Polski do strefy Schengen Wydział został w pełni uzawodowiony.

Funkcjonariusze z Wydziału Reprezentacyjnego (Odwodowego) oprócz zadań typowych dla kompanii reprezentacyjnej pełnią także funkcję odwodu Komendanta Głównego Straży Granicznej, wspierając inne jednostki SG w działaniach. Między innymi biorą udział w zatrzymaniach szczególnie groźnych przestępców i członków zorganizowanych grup przestępczych, czy też pomagają funkcjonariuszom z pionu granicznego w zapewnieniu ochrony granicy wewnętrznej podczas tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych.

Od listopada ub. roku funkcjonariusze Wydziału występują w nowych mundurach, wzorowanych na umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Straży Granicznej II RP. W tym celu zostali oni wyposażeni także w karabiny Zastava M48, które są jugosłowiańską wersją karabinów Mauzer 98, używanych w 1939 roku przez polskie formacje graniczne. Poczet sztandarowy i oficerowie występują natomiast z polskimi szablami oficerskim wz. 21/22.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u