LUBLIN: “W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI”

Autor: mat prasowe MSWiA 2019-02-18 08:39:10
"W drodze do niepodległości" to nazwa wystawy która od kilku dni gości w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. Wystawa jest elementem projektu edukacyjnego „Niepodległa” na lata 2017 – 2021, mającego na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta nowoczesna i atrakcyjna lekcja historii na terenie KMP w Lublinie będzie gościć do 22 lutego, następnie przekazana zostanie kolejnym instytucjom.

Projekt realizowany jest przez Bank Pocztowy, PERN SA, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych i jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.

Wystawa składa się z 30 plansz o wymiarach 1m x 2 m. Na planszach przedstawionych zostało wielu Ojców polskiej niepodległości z których przede wszystkim należy wymienić żołnierzy walczących o ojczyznę z bronią w ręku, jak Marszałek Józef Piłsudski czy generał Józef Haller lub dyplomatów, Romana Dmowskiego i słynnego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Podejmowali oni różnorodną działalność, która dokładnie została przedstawiona na planszach w formie poszczególnych wydarzeń uporządkowanych chronologicznie. Wystawa zawiera w sobie wydarzenia skomplikowanego procesu kształtowania się państwowości polskiej począwszy od wybuchu I wojny światowej aż po rok 1924.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 6 lutego 2018 roku w Sejmie przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Po otwarciu, wystawa gości w wielu instytucjach w naszym kraju.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u