20 lat powiatu strzelecko – drezdeneckiego

Autor: Lubuski UW 2019-02-19 08:43:39
Na mocy ustawy o reformie administracji powiatowej z dniem 1 stycznia 1999 r. powstał powiat strzelecko – drezdenecki. Z tej okazji, na zaproszenie Starosty Bogusława Kierusa, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w uroczystych obchodach 20-lecia tego wydarzenia.Jako przedstawiciel Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, wojewoda przekazał władzom powiatu głęboką wdzięczność za realizację zadań, wsparcie i dobrą współpracę.

W naszej konstrukcji ustrojowej samorząd jest częścią władzy państwowej. Rząd wybrany w demokratycznych wyborach nie realizuje swoich celów sam. Robi to właśnie poprzez samorząd, dlatego tak ważna jest dobra współpraca na tej linii. Nie wolno przeciwstawiać sobie samorządów i państwa, co niektórzy próbują robić – podkreślał wojewoda, dodając że to samorządowcy wspomagają w pracy wojewodę, a tym samym mieszkańców województwa lubuskiego.

Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił, że jubileusze jak ten są okazją do zastanowienia się nad rolą samorządu oraz znaczeniem zaangażowania ludzi, którzy go tworzyli i tworzą:

- Jako wojewoda odpowiadam za bezpieczeństwo mieszkańców poprzez nadzorowanie pracy policji i straży pożarnej. Ich zadania są realizowane właśnie tutaj. Poczucie bezpieczeństwa deklarowane przez mieszkańców województwa jest też waszą zasługą. Współpraca z policją, strażą pożarną, służbą zdrowia jest waszym wysiłkiem, ciężką pracą ludzi, którzy stali dzisiaj na scenie.

- Swoje funkcje piastujemy po to by służyć ludziom, a nie po to by dostępować zaszczytów. Samorząd jest tym miejscem, gdzie skupiają się wszystkie problemy mieszkańców, gdzie widać je dosłownie przez okno. Od rana do wieczora jesteśmy w objęciach samorządu – mówił.

Spotkanie zorganizowane w Strzeleckim Domu Kultury było okazją do podziękowania osobom zaangażowanym w pracę na rzecz powiatu. Doceniono pracowników Starostwa Powiatowego oraz instytucje od lat współpracujące z samorządem.

O powiecie

W zbliżonych granicach powiat istniał od XIV wieku, aż do 1975 roku. Przed wojną składał się z 80 gmin oraz 3 miast i obejmował obszar 1102 km2 . Zamieszkiwało go 52,5 tys. osób.

Na mocy ustawy o reformie administracji powiatowej z dniem 1 stycznia 1999 r. utworzony został powiat strzelecko – drezdenecki, który zajmuje obszar północnej części województwa lubuskiego, a w jego skład wchodzą miasta i gminy: Strzelce Krajeńskie, Dobiegniew, Drezdenko oraz gminy: Stare Kurowo i Zwierzyn. Siedziba władz powiatowych znajduje się w Strzelcach Krajeńskich.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u