Uroczyste urodziny patrona w Toruniu

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2019-02-22 08:37:48
Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika obchodzone jest w rocznicę urodzin patrona Uczelni, który przyszedł na świat 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Tego dnia przyznawane są nagrody, wyróżnienia i tytuły. Wśród nich tytuł doktora honoris causa oraz Convallaria Copernicana.

W tegorocznej uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prymas Polski abp Wojciech Polak, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz administracyjnych, duchowieństwa, nauki i instytucji.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest tą uczelnią, która w najwyższym stopniu wykorzystuje szanse związane z wdrażaniem Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0), dzięki temu dynamicznie się rozwija. Obecnie weszliśmy w okres bardzo wymagający – implementacji Ustawy. Część z tych zadań spoczywa na barkach samych społeczności akademickich. Największym wyzwaniem jest tworzenie nowych statutów uczelni. Nowe przepisy znacznie rozszerzają autonomię szkół wyższych w tym zakresie – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

O zmianach organizacyjnych oraz rosnącej pozycji Uczelni w rankingach naukowych mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn: We wdrażanej Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nasza Uczelnia dostrzega szansę na wzmocnienie swojej międzynarodowej pozycji naukowej. Naszym celem jest uczynienie z UMK uczelni badawczej na światowym poziomie. Od nas zależy, czy chcemy być regionalną uczelnią zawodową, czy międzynarodowym ośrodkiem badawczym. Dlatego, jako społeczność akademicka, musimy być przygotowani na zmiany.

Nowym doktorem honoris causa UMK został prof. Stefan Gierowski, malarz, rysownik. Wybitny przedstawiciel współczesnej awangardy malarskiej określany mianem klasyka polskiej nowoczesności. Wyróżnieniem "Convallaria Copernicana", przyznawanym za szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu, uhonorowano związaną ponad 40 lat z Uczelnią Justynę Morzy. Była kanclerz, wcześniej przez wiele lat kierowała Biurem Rektora UMK.

Dziękuję za ogrom pracy wkładanej każdego dnia w służbę na rzecz polskiej nauki. Myślę, że z dumą możemy powiedzieć o UMK, że jest to jedna z pereł jej korony. Wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy tworzycie Państwo silną grupę uczelni, połączonych nie tylko położeniem geograficznym, ale również umową o współpracy. Jestem przekonany, że tylko współpraca, oparta na dialogu i wzajemnym wspieraniu się, może uczynić nasze uczelnie coraz lepszymi i konkurencyjnymi dla innych szkół wyższych. Tego Państwu z całego serca życzę – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas tegorocznych obchodów wręczono także powołania do Rady Nagrody Naukowej "Ratio et Spes". Międzynarodowa nagroda przyznawana będzie co roku w innym obszarze nauki we współpracy z Fundacją Watykańską. Powołanie do kapituły odebrał obecny na uroczystości prymas Wojciech Polak.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u