Pamięć i wdzięczność dla posłów pierwszego parlamentu niepodległej Polski

Autor: sejm.pl 2019-02-24 09:39:26
Doniosła rocznica i wyjątkowy koncert. We wtorkowy wieczór ze sceny Teatru Wielkiego w Warszawie wybrzmiały dzieła wybitnych kompozytorów w wykonaniu orkiestry Opery Narodowej, a wszystko to dla uświetnienia obchodów 100. rocznicy inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego. - Niech ten koncert będzie wyrazem pamięci i wdzięczności dla posłów pierwszego parlamentu II RP, którzy wiedzieli, że dla nas Polaków demokracja to nie tylko chwalebna przeszłość, teraźniejszość, ale i przyszłość, „konieczność jutrzejsza” - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Otwierając uroczystą galę, Marszałek Sejmu przypomniał pierwsze słowa wypowiedziane 100 lat temu przez Józefa Piłsudskiego w wystąpieniu podczas inauguracji Sejmu Ustawodawczego: „Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości”.

Jak podkreślił Marek Kuchciński, twórcy naszej niepodległości stanęli przed niezwykle ważnym zadaniem - postawili sobie pytanie jaka ma być Polska. - I na to pytanie musiał odpowiedzieć właśnie Sejm Ustawodawczy. Każda dziedzina życia wymagała nowych natychmiastowych regulacji, a społeczeństwo zbudowania więzi z Ojczyzną odzyskującą swój polityczny byt - powiedział. Zaznaczył, że był to czas walki o kształt granic Polski. - Walczyliśmy w obronie Przemyśla i Lwowa, o Śląsk, o Wielkopolskę, o Wilno - przypomniał.

W Sejmie Ustawodawczym, jak podkreślił Marszałek Sejmu, zasiadali posłowie o odmiennych poglądach i politycznym doświadczeniu, ale wszystkich ich łączyło przekonanie, że Rzeczpospolita jest wartością najwyższą. - Przekonanie, że warunkiem istnienia demokratycznego państwa jest wolność, a jej gwarantem Sejm - zauważył Marek Kuchciński.

Zwrócił także uwagę na imponujący dorobek Sejmu Ustawodawczego, którego ustawy pozwoliły na administracyjne ujednolicenie kraju, odbudowę gospodarczą i rozwój życia społecznego. - Przyjęte ustawodawstwo wyróżniało się niezwykle nowoczesnymi rozwiązaniami społecznymi - ocenił Marszałek Sejmu. Dodał, że największym dziełem Sejmu Ustawodawczego była przyjęta 17 marca 1921 r. konstytucja - pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza, wprowadzająca demokrację, sprawiedliwość społeczną i dwuizbowy parlament reprezentujący naród.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przywołał słowa Józefa Piłsudskiego z 10 lutego 1919 r., które skierował do posłów Sejmu Ustawodawczego: „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej, nocy cierpień. W tej godzinie wielkiego serc polskich bicia czuję się szczęśliwym, że przypadł mi zaszczyt otwierać Sejm Polski, który znowu będzie domu swego ojczystego jedynym panem i gospodarzem. Obdarzeni dziś zaufaniem narodu dać mu macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie utworzycie rząd, oparty o prawa, przez wybrańców narodu ustanowione. Prawa przez was uchwalone będą początkiem nowego życia wolnej i zjednoczonej Ojczyzny.”

- Ile w tych słowach miłości do Ojczyzny, ile troski o Polskę. Lecz Polacy nie tylko się cieszyli, ale chcieli Polskę budować. To niezwykłe, że w tych wyborach, zimą, w styczniu 1919 r. poszło do wyborów 75 proc., a w niektórych miejscach nawet 95 proc. Polaków uprawnionych do wyborów - podkreślił Stanisław Karczewski. Jak ocenił Marszałek Senatu, jest to ewenement, jeśli porówna się te statystyki i frekwencję do dnia dzisiejszego, bo Polakom tak bardzo wtedy zależało na odbudowie Polski, na uporządkowaniu wolnego, demokratycznego i suwerennego państwa. - Byli niezwykle dumni z Polski i jestem przekonany, że my Polacy teraz, w 2019 r., też jesteśmy dumni z tego, że Polska jest niepodległa, wolna i suwerenna - powiedział.

Jak napisali Marszałkowie Sejmu i Senatu w specjalnym przesłaniu do uczestników wydarzenia z okazji 100-lecia pierwszego parlamentu II RP, koncert dedykowany był posłom Sejmu Ustawodawczego oraz Stanisławowi Moniuszce. "Niech muzyka połączy nasze serca we wdzięcznej pamięci dla bohaterów dzisiejszej uroczystości" - podkreślili. Marszałkowie przypomnieli, że w tym roku przypada także 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, twórcy polskiej opery narodowej i dyrektora Teatru Wielkiego, który został ustanowiony przez Sejm i Senat patronem 2019 r.

Ideę koncertu przedstawił dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. W programie wieczoru były kompozycje lub fragmenty dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego - Muzyka staropolska op. 24, Henryka Wieniawskiego - Polonez koncertowy A-dur op. 21, Karola Szymanowskiego - Uwertura koncertowa E-dur op. 12, Ferenca Liszta - Salve Polonia i Interludium symfoniczne z oratorium St. Stanislaus, Edwarda Elgara - Polonia op. 76 - preludium symfoniczne, Richarda Addinsella - Koncert warszawski i Stanisława Moniuszki - Mazur z opery Halka. Wykonanie: Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod dyrekcją José Marii Floręncio, soliści: Jakub Jakowicz - skrzypce, Michał Szymanowski - fortepian.

Oprócz Marszałków Sejmu i Senatu w uroczystej gali w Teatrze Wielkim uczestniczyli także inni przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych - wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Barbara Dolniak, wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Bogdan Borusewicz, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. W tym wielkim muzycznym wydarzeniu wzięli udział również parlamentarzyści, reprezentanci korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce oraz uczniowie ze szkół z różnych części kraju.

***

Pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego odbyło się 10 lutego 1919 r. w budynku byłego Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Obrady otworzył przemówieniem Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Funkcję Marszałka Sejmu Ustawodawczego sprawował Wojciech Trąmpczyński. 17 marca 1921 r. Izba uchwaliła konstytucję RP, zwaną marcową. Posłowie na ostatnie posiedzenie zebrali się 27 listopada 1922 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u