100. posterunek na 100-lecie polskiej Policji

Autor: mat prasowe MSWiA 2019-03-01 06:56:33
Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości Wasze bezpieczeństwo tu w Dubeninkach, ma taką samą wartość jak każdego innego obywatela Rzeczypospolitej - powiedział minister Joachim Brudziński, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas otwarcia posterunku Policji w Dubeninkach. To setna taka jednostka w Polsce, która została przywrócona w ciągu ostatnich trzech lat.

Dubeninki to gmina, która została pozbawiona posterunku Policji, jak wiele innych. Na stulecie odzyskania niepodległości możemy odtworzyć setny posterunek Policji. Te działania zapewniają bezpieczeństwo dla całego polskiego społeczeństwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Potrzebę utworzenia posterunku w Dubeninkach zgłosili sami mieszkańcy. Okazją do tego były konsultacje społeczne prowadzone podczas wdrażania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wniosek mieszkańców został poparty przez samorząd. - Chcę podziękować tym wszystkim z Państwa, którzy w ramach tej obywatelskiej akcji o ten posterunek się upominali, pokazaliście swoją skuteczność – zaznaczył minister Joachim Brudziński.

Załogę posterunku tworzy 5 policjantów, którzy będą pełnić służbę w systemie dwuzmianowym. Funkcjonariusze będą dbali o bezpieczeństwo mieszkańców z 21 sołectw oraz 41 miejscowości. Posterunek mieści się w nowoczesnym i funkcjonalnym budynku o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Inwestycja, która została sfinansowana z Programu Modernizacji Służb Mundurowych, kosztowała 1,9 mln zł.

Dubeninki położone są w powiecie gołdapskim w woj. warmińsko-mazurskim. Północna granica gminy pokrywa się z 20-kilometrowym odcinkiem granicy polsko-rosyjskiej. Przy wschodnim krańcu tego odcinka znajduje się tzw. „trójstyk”, w którym zbiegają się granice trzech państw: Polski, Rosji i Litwy. Przez teren gminy przebiega droga wojewódzka oraz liczne szlaki komunikacyjne i turystyczne.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet Odtwarzanie posterunków to jedno z wielu działań rządu, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa Polaków. - Dziękuję funkcjonariuszom służb mundurowych za profesjonalizm, za wasze oddanie i za to, że dzisiaj Polacy mogą powiedzieć - jesteśmy bezpieczni – powiedział minister Joachim Brudziński.

W MSWiA opracowany został priorytetowy Program Modernizacji Służb Mundurowych. W latach 2017–2020 formacje podległe MSWiA otrzymają łącznie 9,2 mld zł. Pieniądze przeznaczone są na zakup sprzętu, budowę i rozwój infrastruktury oraz wzrost uposażeń. Inwestycje w najnowocześniejsze technologie pozwolą wzmocnić potencjał służb w zwalczaniu przestępczości i przeciwdziałać nowym rodzajom przestępstw. Systematycznie podnoszone są zarobki funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Od stycznia 2019 r. funkcjonariusze zarabiają średnio ok. 1220 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych od lipca 2019 r. będą wyższe średnio o 990 zł niż w 2015r.

Uruchomiliśmy też narzędzia, które mają ułatwić obywatelom kontakt z Policją. W internecie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której obywatele mogą zgłaszać zagrożenia pojawiające się w ich miejscu zamieszkania. Narzędzie jest ciągle udoskonalane. Na telefon komórkowy można pobrać aplikację „Moja Komenda”, umożliwiającą szybki kontakt z dzielnicowym. - Polskie służby się zmieniają – podkreślił minister Joachim Brudziński. Poinformował, że do Policji mają trafić kolejne nowoczesne helikoptery. W ostatnim czasie do służby trafiły dwie maszyny Black Hawk.

W uroczystości otwarcia posterunku uczestniczyli m.in.: gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, parlamentarzyści, samorządowcy, funkcjonariusze Policji, przedstawiciele innych służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u