Niezwykłe spotkanie z fotografem Powstania Warszawskiego

Autor: Lubelski UW 2019-03-02 08:56:12
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło spotkanie z fotografem Powstania Warszawskiego. Zbigniew Grochowski zaprezentował zdjęcia zrobione w czasie powstania i po jego zakończeniu. Opowiedział młodzieży między innymi o okolicznościach wykonania tych zdjęć oraz o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim. Zaprezentowany został również film. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Mamy w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim bohatera, który może zaświadczyć o tym co się działo podczas Powstania Warszawskiego w Warszawie. Warto korzystać z tej okazji, bo czas płynie nieubłagalnie – mówił wojewoda Czarnek podczas prezentacji. – Coraz mniej jest świadków naocznych Powstania Warszawskiego, którzy mogą nam przekazać prawdę o tych wydarzeniach, a fałszuje się coraz mocniej przekaz międzynarodowy o tym, co się działo Polsce podczas II wojny światowe – dodał.

Zbigniew Grochowski urodził się w Lublinie. W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie. Na tajnych kompletach ukończył gimnazjum i wstąpił do Szarych Szeregów. Brał udział w akcjach małego sabotażu. Fotografował niemieckie obiekty oraz uliczne egzekucje.

Pierwszy miesiąc Powstania Warszawskiego spędził na Starym Mieście przy ulicy Sapieżyńskiej 10, pod przybranym nazwiskiem Stefan Zabłocki. Po upadku Starówki, wraz z ewakuowaną ludnością cywilną, trafił z matką i bratem do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie w głąb Rzeszy, na roboty do niemieckiego gospodarstwa rolnego.

Po wojnie zamieszkał w rodzinnym Lublinie, gdzie ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i pracował jako pedagog. Na początku lat 50. skierowano go do Legnicy, gdzie kontynuował nauczanie fizyki i matematyki. Mieszka tam do dziś.

Pozostaje wiernym propagatorem wiedzy i pamięci o Powstaniu Warszawskim, poświęcając wiele czasu na spotkania i prelekcje na temat tego wydarzenia. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u