O WOT w Kościerzynie

Autor: Pomorski UW 2019-03-07 19:14:19
Formowanie 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było tematem konferencji z udziałem Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. Spotkanie odbyło się w kościerskim Starostwie Powiatowym.

W Kościerzynie stacjonować ma batalion lekkiej piechoty. Przypomnijmy, że Rada Powiaty Kościerskiego w grudniu 2017 roku wyraziła zgodę na sprzedaż MON budynku byłego internatu i darowiznę działki na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią one uzupełnienie potencjału obronnego Polski. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Formowanie nowego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się w styczniu 2017 roku. Docelowo planowane jest utworzenie brygady w każdym województwie. Proces podzielony jest na cztery etapy. W pierwszym - utworzono trzy brygady na ścianie wschodniej (podlaskie, lubelskie, podkarpackie), w drugim w warmińsko-mazurskim i dwóch brygad w mazowieckim. Trzeci etap to formowanie siedmiu kolejnych brygad w pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim.

Tworzenie 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej również podzielone jest na kilka etapów. O szczegółach przedsięwzięcia mówił kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W konferencji wzięli także udział m.in. płk Andrzej Płocha, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku i starosta Alicja Żurawska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u