Samorządowcy dziękują Wojewodzie

Autor: Lubuski UW 2019-03-08 08:28:45
Ten rok potwierdził, że to była dobra decyzja. Ponad tysiąc wyjazdów i o połowę skrócony czas dojazdu do pacjentów – tak Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podsumował pierwszy rok pracy Zespołu Ratownictwa Medycznego w Iłowej.

Samorządowcy i mieszkańcy Iłowej oraz okolicznych gmin dziękowali Wojewodzie Władysławowi Dajczakowi, który dokładnie rok temu, wprowadził zmiany w planie ratownictwa medycznego dla województwa lubuskiego i doprowadził do uruchomienia dodatkowej karetki w Iłowej.

- To była słuszna decyzja. Po głębokiej analizie i akceptacji Ministra Zdrowia i koordynatorów medycznych zdecydowałem o utworzeniu dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego w Iłowej. Dzięki temu już uratowano wiele istnień ludzkich. Bezpieczeństwo zdrowotne Lubuszan poprawiło się - podsumował Wojewoda.

Po wielu latach oczekiwań i starań to Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak doprowadził do utworzenia podstawowego zespołu ratownictwa medycznego w Iłowej. Od 1 marca 2018 roku piąty zespół ratownictwa medycznego w powiecie żagańskim ma swoją siedzibę w Iłowej, przy ul. Żagańskiej.

Od 2011 r. samorządowcy i radni starali się o dodatkową karetkę obsługującą okoliczne gminy: Iłowa, Żagań, Wymiarki, Gozdnica i Przewóz. Jednak ówcześni decydenci nie kwapili się z podjęciem decyzji. W 2017 roku Wojewoda Władysław Dajczak dokonał szczegółowej analizy, aby zoptymalizować system rozmieszczenia zespołów ratownictwa medycznego. 8 grudnia 2017 roku Marek Tombarkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, działając z upoważnienia Ministerstwa Zdrowia, zatwierdził aktualizację do Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubuskiego. Dzięki temu w Lubuskiem mamy 52 Zespoły Ratownictwa Medycznego. Lokalizacja dodatkowej karetki w Iłowej znacznie skróciła czas dotarcia do chorego z 30 minut do 15, zwłaszcza, że w pobliżu znajduje się autostrada A18.

- Bez zaangażowania samorządów nie udałoby się zrealizować programów rządowych. Rodzina 500 plus, Dobry Start , Senior plus, Maluch + to efekt wspólnej pracy służb związanych z polityką społeczną i samorządów. Czekają nas kolejne wielkie przedsięwzięcia. Przed nami program Fundusz Dróg Samorządowych, z którego dla województwa lubuskiego popłynie 136 mln zł na drogi. Nigdy wcześniej nie było takich pieniędzy dla gmin, dla których inwestycje infrastrukturalne to przecież priorytet – mówił Wojewoda Lubuski na spotkaniu z samorządowcami w Iłowej.

W trakcie swojej wizyty Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak odwiedził również Szkołę Podstawową im. Lotników Alianckich w Iłowej, do której uczęszcza 520 uczniów. Placówkę rozbudowano o 6 dodatkowych klas lekcyjnych.

- To obiekt edukacyjny na miarę XXI wieku, w którym uczniowie mają doskonałe warunki do nauki - chwalił inwestycję Wojewoda Lubuski.

Na realizację projektu pt. „Rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej” gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 milionów 340 tys. złotych. Wartość inwestycji oszacowano na kwotę 3 mln. 411 tys. 808 zł.

Razem z Burmistrzem Iłowej Wojewoda Lubuski oglądał również budowę nowej siedziby Komisariatu Policji przy ul. Okrzei. W nowoczesnym obiekcie będzie pracować dziesięciu posterunkowych, a czterech dzielnicowych obsłuży również gminę Wymiarki i Gozdnicę . Poprawi to znacznie bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Otwarcie nowego komisariatu Policji w Iłowej zaplanowano na listopad 2019 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u