Wojewoda śląski wręczył samorządom promesy

Autor: Śląski UW 2019-03-14 07:57:46
W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył dzisiaj promesy, przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Gwarancje finansowe warte w sumie ponad 41 mln zł przyznano 33 samorządom z naszego regionu. W uroczystości uczestniczył również wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Szanowni Państwo spotykamy się dzisiaj aby przekazać państwu gwarancje sfinansowania czy też częściowego sfinansowania usunięcia skutków klęsk żywiołowych, które kiedyś miały miejsce. W bardzo wielu przypadkach są to zdarzenia, które miały miejsce jeszcze przed 2016 rokiem.

Promesy dotacyjne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trafiły do 28 gmin (Bestwina, Brenna, Ciasna, Cieszyn, Gilowice, Goczałkowice – Zdrój, Irządze, Istebna, Jasienica, Jeleśnia, Koniecpol, Konopiska, Koszarawa, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Łękawica, Milówka, Niegowa, Radziechowy – Wieprz, Rajcza, Szczyrk, Świnna, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka, Wilamowice, Wisła) i 5 powiatów (bielski, częstochowski, pszczyński, zawierciański i żywiecki).

Przyznane środki są przeznaczone na realizację łącznie 89 zadań, w tym 83 dotyczących usuwania skutków klęsk żywiołowych i 6 związanych z osuwiskami.

– Z każdym rokiem jest tych środków coraz więcej. W 2018 roku ponad 80 milionów zostało przekazanych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w naszym województwie. W 2016 i 2017 sukcesywnie te środki wzrastały. A my już na początku roku, możemy dysponować kwotą ponad 40 mln złotych. Jestem przekonany, że Państwo wykorzystają te środki w sposób roztropny, rzetelny, mądry i profesjonalny, bo naprawdę samorządy potrafią to zrobić – podkreślił w swym przemówieniu wojewoda.

W ubiegłym roku wojewoda przekazał przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu promesy o łącznej wartości ponad 89 mln zł, na realizację 209 zadań, mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W 2017 roku wysokość dotacji wyniosła ponad 49 mln i objęła 97 zadań. W roku 2016 finansowanie wynosiło 47 mln zł i obejmowało 145 zadań.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u