Przywracamy prestiż szkół branżowych

Autor: Lubuski UW 2019-03-17 08:27:11
Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak otworzyli Regionalny Kongres Zawodowy w Żarach. To promocja szkolnictwa branżowego i technicznego, którego ideą jest ścisła współpraca na linii edukacja – biznes. Szkoły branżowe mają budować kadry przyszłości polskiej gospodarki.

Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa spotkanie rozpoczęli od udziału w XVII Targach Edukacyjnych w Żarach. Goście zapoznali się z ofertą lokalnych szkół branżowych i technicznych.

Według Minister Marzeny Machałek odbudowa prestiżu szkolnictwa zawodowego to absolutna konieczność, bo pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, a szkoły zawodowe finansowego i materialnego wsparcia od pracodawców.

W związku z tym, w całej Polsce zorganizowano cykl szesnastu spotkań w regionach, w celu upowszechnienia zmian w szkolnictwie branżowym i technicznym zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w znowelizowanym w ubiegłym roku prawie oświatowym.

Lubuski Kongres Zawodowy odbył się z inicjatywy Wojewody Lubuskiego i Lubuskiej Kurator Oświaty. Wydarzeniu patronowali Minister Edukacji Narodowej i Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. , partnerami byli również Starosta Żarski i Burmistrz Żar.

- Chcemy dostosować szkoły branżowe do wymogów nowoczesnej gospodarki. Nie odbiegamy od państw europejskich. W Polsce 53 % młodzieży wybiera szkoły branżowe i techniczne. Problem jest jednak w tym, że 30 % z nich nie potrafi się odnaleźć na rynku pracy i pozostają bezrobotni. Pracodawcy wciąż narzekają na brak fachowców. Dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkolnictwem zawodowym. Takie forum to dobra okazja do pokazania potencjału szkół lubuskich, które podejmują kształcenie zawodowe – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Minister Machałek wymieniła szereg zmian, jakie nastąpią w edukacji zawodowej. - Pracodawca będzie w szkole, a uczeń u pracodawcy. Subwencja oświatowa będzie tak dzielona, by pieniądze szły przede wszystkim na zawody potrzebne na rynku. Firmy, które będą dawać pieniądze na wyposażenie szkół zostaną zwolnione od podatku. Uwolnione zostaną pensje nauczycieli zawodu - do pensji będzie mógł dołożyć się pracodawca. On sam zresztą po krótkim kursie pedagogicznym będzie też mógł uczyć zawodu w szkole. System kształcenia ma być elastyczny, zapewniający także dostęp do matury - podkreśliła Minister Machałek

- Zmieniając 39 ustaw musieliśmy się zmierzyć ze stereotypami na temat kształcenia zawodowego. W konsultacjach uczestniczyło ponad tysiąc pracodawców, dziesiątki dyrektorów szkół, samorządowcy i przedstawiciele izb rzemieślniczych. Wniosek jest jeden, trzeba postawić na trafność i jakość kształcenia zawodowego. Szkoły branżowe muszą odpowiadać na potrzeby rynku pracy – podsumowała Minister Machałek.

W trakcie Lubuskiego Kongresu Zawodowego podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy czterema lubuskimi szkołami i pracodawcami.

Porozumienie podpisali:

Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego w Żarach z F.P.H.U. IKER Mirosław Iker Żary

Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wlkp. z Inter Cars SA w Gorzowie Wlkp.

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu z Dringenberg Polska Sp. z o.o.

Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku (Technikum od 01.09.2019 r. ) z PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. Zakład Napraw Taboru w Czerwieńsku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u