Prawda i Kłamstwa o Katyniu oczami młodzieży

Autor: Śląski UW 2019-03-17 09:02:20
W siedzibie Polskiego Radia Katowice odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia nagród w X Jubileuszowej edycji Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i Kłamstwa o Katyniu”, organizowanego przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W uroczystości wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Najpierw zniewolenie, potem cierpienie, potem śmierć, potem zapomnienie, następnie kłamstwo, prawda i walka. Walka o pamięć, walka o honor, walka o to aby dzisiaj bez skrępowania móc mówić o tym co wydarzyło się 79 lat temu. Dlatego tym bardziej czuję się zobowiązany, żeby w sposób szczególny podziękować z jednej strony tym, którzy oddali za nas życie (…) to są podziękowania dla tych, którzy są prawdziwymi bohaterami, ale dzisiejszymi bohaterami są Ci ludzie, którzy walczą o tą pamięć – podkreślił wojewoda śląski.

Projekt, skierowany do uczniów szkół województwa śląskiego, daje młodym ludziom możliwość badania oraz przedstawienia własnych przemyśleń, dotyczących tej ogromnej tragedii jaką była Zbrodnia Katyńska, w wyniku której została zgładzona duża część polskiej elity. Konkurs ten stwarza również młodzieży szansę na debiut literacki, bowiem najlepsze prace publikowane są w pokonkursowych tomach. Dotychczas wzięło w nim udział 2126 uczniów ze szkół z całego województwa śląskiego. Konkurs jest wpisany do wojewódzkiego wykazu konkursów Kuratorium Oświaty.

W każdej kategorii wyróżnionych zostało dziesięciu uczniów. Laureaci trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach (szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe) zostali nagrodzeni wyjazdami do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a finaliści otrzymali nagrody rzeczowe.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła również szczególne podziękowania pod adresem nauczycieli, pod których opieką powstawały prace konkursowe.

– Staliście się Państwo rycerzami walki o prawdę, walki o pamięć. Serdecznie Państwu dziękuję. Bardzo serdecznie gratuluję młodzieży. Gratuluję i dziękuję za to, że chcecie wiedzieć z jakiego narodu wyrastacie, że ta ofiara życia i krwi złożona w katyńskich dołach śmierci nie została złożona na marne. Tylko ten rozwija skrzydła kto jest świadom własnych korzeni – mówiła Pani Europoseł.

Doceniając wkład pedagogów, którzy motywują uczniów do samodzielnych poszukiwań prawdy o Zbrodni Katyńskiej, na wyjazd studyjny do Brukseli zostali zaproszeni również opiekunowie zwycięskich prac.

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, uhonorował medalem Pro Patria Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Odznaczenie wręczył Pan Wojciech Leśniak. W kilku słowach skierowanych w liście Pan Minister pogratulował organizatorom i laureatom konkursu.

W uroczystości uczestniczyli również Kombatanci.

Galę uświetnił występ Dominiki Świątek, która w repertuarze zaprezentowała swoje wersje wierszy Juliusza Słowackiego oraz Zbigniewa Herberta, a także utwór własnego autorstwa zatytułowany „Sen o Katyniu”, w którym tragedia katyńska została pokazana na podstawie przeżyć żony, czekającej na powrót męża.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u