100. urodziny Pana Jana z Kępic

Autor: Mazowiecki UW 2019-03-22 08:39:22
17 marca br. Jan Szczypiński z Kępic świętował swoje setne urodziny. Jubileusz rozpoczął się mszą św. w kościele w Opactwie. Następnie wszyscy goście spotkali się na oficjalnych uroczystościach. Mazowiecki Urząd Wojewódzki reprezentował Paweł Sagan z radomskiej Delegatury MUW.

Z okazji 100. urodzin Pana Jana okolicznościowy list gratulacyjny skierował do jubilata Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki. W tym szczególnym dniu proszę mi pozwolić - w imieniu własnym oraz członków Rady Ministrów – złożyć na Pana ręce serdeczne podziękowania za wszelkie trudy i owoce minionych lat, za tę swoistą lekcję życiowej wytrwałości. Składając najlepsze życzenia dobrego zdrowia, pomyślności i pogody ducha oraz optymizmu na dalsze, szczęśliwe lata, serdecznie Pana pozdrawiam – napisał w liście Mateusz Morawiecki.

Pan Jan Szczypiński w czasie wojny niemal cudem uniknął śmierci. 12 listopada 1943 r. za działalność partyzantów Niemcy chcieli spacyfikować wieś Kępice i zabić wszystkich mężczyzn. W rezultacie rozstrzelano dwie osoby, Pan Jan znalazł się w grupie szczęśliwie ocalałych mężczyzn. Po wojnie w miejscu egzekucji postawiono pomnik. Jan Szczypiński stał się jednym z opiekunów tego miejsca, dbającym o kultywowanie pamięci i patriotyzmu.

Przez całe życie Pan Jan zajmował się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Mimo zaawansowanego wieku, jeszcze kilka lat temu sam wykonywał wiele prac gospodarskich i nadal bardzo interesuje się sprawami związanymi z rolnictwem i hodowlą. Jubilat dochował się dwóch córek, pięciorga wnuków i sześciorga prawnuków. Obecnie mieszka z rodziną córki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u