Uroczystość pogrzebowa śp. Jana Kwiczali ps. „Emil”

Autor: Śląski UW 2019-03-22 08:52:24
W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się wczoraj uroczystość pogrzebowa śp. Jana Kwiczali ps. „Emil“, który był jednym z żołnierzy zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez mjr Henryka Flamego "Bartka". Jan Kwiczala zginął w 1946 roku, skazany na karę śmierci na podstawie wyroków komunistycznych sądów. W jego pogrzebie, odbywającym się 72 lata po śmierci, uczestniczył wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Szczątki Jana Kwiczali odnaleziono we wrześniu 2017 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na katowickim Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Panewnickiej.

Jak podaje IPN, Jan Kwiczala urodził się 3 maja 1913 roku w Rajsku pod Oświęcimiem. Był synem Józefa Kwiczali i Magdaleny z domu Kasperek. W okresie międzywojennym pełnił służbę w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, był także członkiem Związku Strzeleckiego i Polskiego Związku Zachodniego.

W czasie okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd dwukrotnie uciekał podejmując również misje kurierskie. Ukrywał się w okolicy Dziedzic (dzisiejsze Czechowice-Dziedzice). W 1944 roku wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku tego samego roku zaprzysiągł Henryka Flamego ps. „Bartek“ do służby w NSZ.

Po wojnie, pracując jako strażnik kolejowy, pod pozorem podróży służbowych pełnił funkcję łącznika dowództwa VII Okręgu NSZ ze zgrupowaniem „Bartka“. Dostarczał rozkazy, pieniądze i żywność.

Został aresztowany 19 października 1946 roku w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach w grudniu 1946 roku na sesji wyjazdowej w Będzinie skazał „Emila“ na karę śmierci. Proces odbył się bez udziału obrońcy, a oskarżeni nie mieli prawa zapoznać się z dokumentami procesowymi. Wyrok został wykonany 31 grudnia 1946 roku w więzieniu przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u