Przekazanie dla Muzeum Broni Pancernej niszczyciela czołgów Achilles

Autor: Wielkopolski UW / Anna Czuchra 2019-03-24 08:38:05
Na zaproszenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył dziś w uroczystości przekazania dla Muzeum Broni Pancernej zabytkowego niszczyciela czołgów Achilles, odrestaurowanego przez poznańską spółkę należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wśród zaproszonych gości obecny był także wiceprezes zarządu PGZ Sebastian Chwałek, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego profesor Zdzisław Krasnodębski, posłowie, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz wojska.

Niszczyciel czołgów Achilles (17 pdr Self-Propelled Achilles) został sprowadzony do Poznania w czerwcu 2015 roku. Był podziurawiony, zniekształcony, a wiele elementów było uszkodzonych. W czasie II wojny światowej był podstawową bronią przeciwpancerną aliantów. Został wyposażony w brytyjską 17-funtową armatę przeciwpancerną. Był wykorzystywany w walce z najcięższymi czołgami niemieckimi typu Tygrys czy Pantera.

Ten unikatowy niszczyciel, to jeden z ostatnich pojazdów tego typu. Jest darem rządu belgijskiego, który dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Królestwie Belgii trafił do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie używały Achillesy w dwóch pułkach artylerii przeciwpancernej: w I Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka oraz w II Korpusie Polskim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Łącznie na wyposażeniu polskich żołnierzy było około 50 Achillesów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u