Dzień Patrona w Zespole Szkół w Rzeczniowie

Autor: Mazowiecki UW 2019-03-25 09:19:48
19 marca br. w Rzeczniowie świętowano Dzień Patrona Zespołu Szkół. Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Zbigniewa Koryckiego oraz Wójta Gminy Karola Burka w uroczystościach uczestniczyła Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień. Mazowiecki Urząd Wojewódzki reprezentował Krzysztof Murawski Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Patronem Zespołu Szkół w Rzeczniowie jest ks. prof. Józef Pastuszka. Jego życiu przyświecało motto według słów ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno.

Wydarzenia w Rzeczniowie rozpoczęły się od mszy św. sprawowanej w miejscowym kościele w intencji patrona oraz społeczności szkolnej. Oficjalne uroczystości odbyły się na terenie Zespołu Szkół, gdzie mieści się szkoła podstawowa wraz z oddziałami gimnazjalnymi i przedszkole samorządowe.

Z okazji Święta Patrona Szkoły młodzież przypomniała życiorys ks. prof. Józefa Pastuszki. Przedstawiono montaż słowno-muzyczny, którzy w dużej mierze poświęcony był wartościom według których żył, i których przestrzegał ks. Józef Pastuszka.

Józef Pastuszka urodził się w Rzeczniowie w dn. 28 lutego 1897 r., zmarł 13 stycznia 1989 r. Był księdzem i wykładowcą w Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Wykładał także na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasie II wojny światowej ukrywał się przed Niemcami. Dorobek naukowy ks. prof. Józefa Pastuszki obejmuje liczne prace z zakresu teologii, psychologii i filozofii. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Rzeczniowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u