Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów w Markowej

Autor: sejm.pl 2019-03-26 08:40:05
W Markowej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystość była również okazją do uczczenia 75. rocznicy śmierci rodziny Ulmów.

„Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypomina nam o naszych rodakach, którzy pragnąc ocalić życie innych, złożyli w ofierze własne. Losy Józefa i Wiktorii Ulmów, zwłaszcza ich męczeńska śmierć wraz z sześciorgiem dzieci, to jeden z wstrząsających przykładów tego niezwykłego poświęcenia, a zarazem wzór człowieczeństwa najszlachetniejszej próby” - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w specjalnej korespondencji skierowanej na ręce marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, wójta gminy Markowa Mirosława Maca i dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów Anny Stróż-Pawłowskiej.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Kościele Parafialnym pw. św. Doroty w Markowej. Eucharystii przewodził abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Następnie, w Sadzie Pamięci, przy pomniku Rodziny Ulmów w Markowej, przedstawiciele Sejmu, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Kultury, Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz samorządowcy złożyli hołd Polakom Ratującym Żydów.

Kolejnym punktem niedzielnych uroczystości było wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości na placu Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Specjalną korespondencję wystosowali najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

"Naszą powinnością jest dawanie świadectwa o zagładzie Żydów i bezprzykładnej odwadze tych, którzy starali się jej przeciwdziałać. My Polacy będziemy zawsze pamiętać o żydowskich obywatelach Rzeczypospolitej i innych państw europejskich, nazistowskie Niemcy zgotowały Holokaust. Będziemy też zawsze czcić naszych rodaków, którzy wbrew groźbie natychmiastowej śmierci, podejmowali najwyższe ryzyko i robili co było w ich mocy dla ocalenia mordowanych” - napisał prezydent Andrzej Duda. List w imieniu głowy państwa odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Marszałek Sejmu przypomniał o obowiązku współczesnych, jakim jest nie tylko pamięć o bohaterach czasu Zagłady, ale też o przesłaniu, które płynie z ich niezwykłej postawy. "Samarytanie z Markowej z pełną świadomością podejmowanego ryzyka, udzielili schronienia żydowskim rodzinom. Wiedzieli, że za taką pomoc grozi bezwzględna kara - kara śmierci. Złamali nazistowskie nakazy, poszli za głosem sumienia i głęboko zakorzenionych chrześcijańskich wartości” - zaznaczył Marek Kuchciński w liście odczytanym przez posła Kazimierza Gołojucha.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart przekazała z kolei słowa premiera Mateusza Morawieckiego. „Pomoc niesiona Żydom to jedna z najbardziej chlubnych kart polskiej historii. Pamiętamy, że wśród uhonorowanych Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata największą, niemal siedmiotysięczną grupę stanowią Polacy. Ale mamy także pewność, że nie znamy wszystkich cichych bohaterów, którzy wobec wszechobecnego strachu i kary śmierci decydowali się na czyny ludzkiej solidarności. To wobec nich składamy zobowiązanie, że będziemy docierać do świadectw ich męstwa i zapisywać je w zbiorowej pamięci" - napisał Prezes Rady Ministrów.

Na zakończenie, na Ścianie Pamięci przy Muzeum w Markowej odsłonięto tablice z nazwiskami Polaków Ratujących Żydów.

24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta doszło do zbrodni, która stała się symbolem niemieckich represji stosowanych wobec Polaków pomagających Żydom. Tego dnia życie stracili 44-letni Józef i będąca w zaawansowanej ciąży 32-letnia Wiktoria Ulmowie, szóstka ich dzieci oraz ośmioro ukrywających się u nich członków trzech żydowskich rodzin - Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów. W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców miejscowości nie byli jedynymi, którzy ukrywali Żydów. Okupację przeżyło 21 innych Żydów w sześciu chłopskich domach. Przed II wojną światową mieszkało tam prawie 30 rodzin żydowskich.

24 marca, czyli data zbrodni z 1944 r., jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony przez Parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 6 marca ubiegłego roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u