74 rocznica wyzwolenia obozu jenieckiego w Łambinowicach

Autor: Opolski UW 2019-03-26 08:58:52
Pod honorowym patronatem Wojewody Opolskiego i przy honorowej asyście wojskowej, 17 marca 2019 r., w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. W imieniu Wojewody Opolskiego w uroczystościach udział wziął pan Jacek Szumański, doradca wojewody.

W czasie II wojny światowej przez Stalag 344 Lamsdorf w Łambinowicach przewinęło się ponad 300 tys. jeńców ze wszystkich armii walczących w czasie II wojny światowej z Niemcami. Po Powstaniu Warszawskim, Niemcy przez pewien czas przetrzymywali w Stalagu Lamsdorf zarówno uczestników powstania, jak i wygnaną z Warszawy ludność cywilną.

Spośród wszystkich jeńców Stalagu 344 Lamsdorf aż 40 0000 straciło życie w tym obozie jenieckim. Na krótko przed wyzwoleniem Stalagu Lamsdorf, w zimie 1945 r. część więźniów Niemcy ewakuowali w tzw. "marszu śmierci".

W uroczystości oprócz przedstawicieli lokalnych władz, kombatantów i młodzieży szkolnej uczestniczyli m.in.:

Ambasador Rumunii w Polsce pan Ovidiu Dranga, Attache Obrony oraz Lądowych, Powietrznych i Morskich Sił Zbrojnych Rumunii Dragos Florea Konsul Generalny Rosji w Poznaniu, Rosja pan Ivan Kosonogow Attache Obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce, płk Philippe Abraham Konsul Niemiec w Opolu, Birgit Fisel-Rösle,

© 2018 Super-Polska.pl stat4u