Roboty z PB na podium w Wilnie

Autor: mat prasowe PB 2019-03-30 08:25:54
I i III miejsce - zajęły roboty studentów Politechniki Białostockiej na zawodach Robobotiada 2019 w Wilnie (Litwa, 23 marca).

Na Robotiadę wybrały się dwie sekcje Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego PB. Studenci wystartowali ze swoimi konstrukcjami w 4 kategoriach: MegaSumo i MiniSumo oraz LegoSumo i Linefollower for LEGO.

Drużyna SumoMasters po zaciętych walkach typu "każdy z każdym" w kategorii MegaSumo wywalczyła pierwsze miejsce z robotem ACE oraz trzecie miejsce robotem Javelin. Dzięki temu wynikowi zespół zdobył pierwsze zaproszenie na najważniejsze zawody robotyczne - odbywające się w grudniu w Japonii All Japan Robot-Sumo Tournament. Obu robotom, startującym w kategorii MiniSumo, do walki o najwyższe stopnie podium zabrakło jednej wygranej walki. Z zawodów z Litwy drużyna SumoMasters wróciła bogatsza o nowe doświadczenia, które wykorzysta przy budowie najnowszych konstrukcji powstających w Kole Naukowym Robotyków.

Warto odnotować także start sekcji LEGO. Roboty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej konkurowały z konstrukcjami m.in. z Polski, Litwy, Łotwy czy Białorusi. Groźnym przeciwnikiem okazali się zawodnicy z Łotwy, którzy posiadali 3 podobne konstrukcyjnie roboty świetnie pokonujące przygotowaną przez organizatorów trasę. Ostatecznie nasi studenci zajęli trzecie miejsce na podium w kategorii Linefollower for LEGO osiągając czas przejazdu jedynie o niecałą sekundę dłuższy niż zwycięzca. Studenci dostali również zaproszenie na kolejne zawody organizowane tym razem w Mińsku.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyny z Koła Naukowego Robotyków otrzymały w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 3.0.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u