Panteon Górnośląski na 100-lecie powrotu do macierzy

Autor: Śląski UW 2019-03-30 08:45:07
W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach już niebawem powstanie coś niezwykłego. Chodzi o Panteon Górnośląski, w którym upamiętnione zostaną osoby szczególnie ważne w historii regionu. Ma on zostać ukończony do 2022 roku, kiedy to świętować będziemy setną rocznicę powrotu Górnego Śląska do macierzy.

List intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia tej nowej instytucji kultury podpisali kilka dni temu w Warszawie wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa i arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. Dziś w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego można było poznać szczegóły dotyczące inwestycji, a także zobaczyć jej wizualizację. – To jest ważna rzecz - ważna i dla pokolenia obecnego, i dla pokoleń przyszłych. To jest coś, co pozostanie – mam nadzieje – na wieki, jeszcze w miejscu w sposób szczególny uhonorowanym przez Prezydenta RP, bo cały zespół katedralny jest Pomnikiem Historii, czyli po oddaniu tego Panteonu z jednej strony będzie obiekt sakralny, z drugiej strony ważny obiekt historyczny, a z trzeciej strony chyba jedno z najważniejszych miejsc kapitału ludzkiego, który walczył, tworzył i inspirował ówczesne pokolenia – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów podziękował za podjęcie tej szczególnej inicjatywy.

O celach utworzenia Panteonu Górnośląskiego i jego znaczeniu, zwłaszcza w obliczu obchodzonej w ubiegłym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, opowiedział inicjator projektu arcybiskup Wiktor Skworc. – Ma on upamiętnić najwybitniejsze postaci tego 100-lecia z Górnego Śląska – postaci, które reprezentują tę ziemię, które tu żyły, które tu przybyły z różnych kultur, z różnych narodowości, ale pracowały dla dobra wspólnego tej ziemi. Wszyscy jesteśmy dziedzicami ich pracy i wysiłku, a czasem ofiary i śmierci (…) Panteon powinien być miejscem spotkania, miejscem dyskusji, miejscem edukowania pokoleń – opisywał Metropolita Katowicki. – Myślę, że to też się doskonale wpisuje w kwestię obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, które zapoczątkowaliśmy 18 marca w Muzeum Śląskim, gdzie w naszym filmie razem z Panem Wojewodą pokazaliśmy tą historię powstańców i to, jak region się zmieniał, ile ważnych postaci miało wpływ na nasz region – dodał również zaangażowany w projekt marszałek Jakub Chełstowski. Prezydent Marcin Krupa zwrócił z kolei uwagę na walory edukacyjne, jakie Panteon w katowickiej archikatedrze przyniesie zarówno mieszkańcom regionu, jak i osobom przyjezdnym. – Kolejne przestrzenie tej pięknej świątyni zostaną udostępnione wszystkim mieszkańcom, ale i gościom, którzy przyjadą tutaj do Katowic w celach turystycznych, w celach biznesowych, w celach kongresowych. I to, co najważniejsze – miejsce, w którym będziemy mogli poznać na nowo albo odświeżyć swoją wiedzę odnośnie tych wielkich Ślązaków, tych wielkich ludzi, którzy dbali o dobro Górnego Śląska i polskość Górnego Śląska – zaznaczył Prezydent Katowic.

Historia opowiedziana za pomocą postaci oraz niezwykłej gry świateł i cieni

Podziemia katowickiej archikatedry to ponad 2 tys. m2 przestrzeni, która nigdy wcześniej nie była w sposób stały wykorzystywana. Dzięki tej inicjatywie otworzy się ona na społeczeństwo i wszyscy zainteresowani będą mogli wkroczyć do podziemnych korytarzy, gdzie poznają dzieje regionu opowiedziane w sposób multimedialny – z użyciem gry świateł i cieni, za pośrednictwem postaci, które odegrały w historii Górnego Śląska szczególnie ważną rolę. Nie jest jeszcze znana dokładna lista postaci, które zostaną upamiętnione w Panteonie Górnośląskim, ale już dziś wiadomo, że w prace nad nią włączył się zespół składający się z kadry naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Co ważne, przestrzeń będzie mogła być uzupełniania o kolejne osoby, które przyczynią się do rozwoju Górnego Śląska, a wpływ na to, kto znajdzie się na liście będą mieli również mieszkańcy regionu.

Projekt już gotowy

Jak dokładnie będzie wyglądał Panteon Górnośląski? Wizualizację projektu przedstawił proboszcz archikatedry ks. Łukasz Gaweł. Po wejściu do Panteonu, które będzie się znajdowało od strony ulicy Wita Stwosza, zwiedzający trafią do mającej pomieścić ok. 50 osób sali multimedialnej. Po obejrzeniu projekcji filmowej przejdą do holu głównego, gdzie będzie się znajdowała tzw. przestrzeń pamięci, służąca do czasowego upamiętnienia tych, którzy już po powstaniu Panteonu odznaczą się za życia swoim postępowaniem i staną się ważnymi dla regionu postaciami. Następnie zwiedzający wejdą w przestrzeń ścieżek edukacyjnych, w których będą mogli zapoznać się z życiorysami osób uhonorowanych nagrodą Lux ex Silesia, ludzi kultury, nauki i sztuki, ludzi literatury i muzyki, bohaterów, czyli powstańców śląskich oraz tych, którzy sprzeciwili się totalitaryzmowi, społeczników, ludzi kościoła oraz osób wywodzących się z regionu, które zostały uznane za święte. Na ścieżce edukacyjnej będzie można też z bliska obejrzeć kamień węgielny katowickiej archikatedry, a zwieńczeniem będzie najprawdopodobniej winda, która z podziemi zabierze zwiedzających na dach budynku, skąd będą mogli podziwiać panoramę regionu. – Po spojrzeniu na przeszłość tej ziemi będzie można spojrzeć na jej aktualność, na jej współczesność – zapowiada ks. Łukasz Gaweł. Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł, a prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do jesieni 2021 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u