Prezydent RP w Gorzowie Wielkopolskim i Rokitnie

Autor: Lubuski UW 2019-04-02 09:23:23
Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził województwo lubuskie. W towarzystwie Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka zwiedził Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie oraz spotkał się z mieszkańcami w Gorzowie Wielkopolskim.

Po wylądowaniu na Ziemi Lubuskiej Prezydent RP Andrzej Duda udał się w towarzystwie Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Tam Prezydent RP wręczył dary dla Sanktuarium oraz wspólnie z ks. Biskupem zielonogórsko-gorzowskim Tadeuszem Lityńskim i wojewodą odsłonił tablicę pamiątkową w 10. rocznicę wizyty w Lubuskiem śp. Lecha Kaczyńskiego. Na tablicy znajduje się napis:

„W 10. rocznicę wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ś.p. Lecha Kaczyńskiego w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Prezydent RP Andrzej Duda Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak Biskup Zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński”.

W trakcie pobytu w Rokitnie Prezydent RP Andrzej Duda powiedział: „O Matce Boskiej z Rokitna mówi się, że jest patronką zgody narodowej. Niech wstawia się za nami, bo jest to dzisiaj nam, Polakom, niezwykle potrzebne”.

Gorzów Wielkopolski

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami lokalnej społeczności. Następnie udał się na Plac Grunwaldzki, gdzie podczas przemówienia zwrócił się do zebranych mieszkańców nawiązując do powojennej historii miasta i kraju:

- Odbudowaliście to miasto z ruin po II Wojnie Światowej. Dziękuję, że zadbaliście o jego rozwój. Dziękuję, że przetrwała tu tradycja i wiara, chociaż chciano ją odebrać. Na tych ziemiach komuniści w szczególny sposób zabiegali o to, by wykorzenić z Polaków wiarę. Polska odrodziła się w 1989 r. przede wszystkim poprzez wynik tych wyborów, przez to, że Polacy tak ostro powiedzieli komunistycznej władzy „nie!”. Te wybory nie były w pełni wolne, ale ta niezłomna postawa społeczeństwa spowodowała, że wydobyliśmy się zza żelaznej kurtyny – mówił Prezydent.

Wojewoda podziękował Prezydentowi RP za wizytę w Gorzowie Wielkopolskim w imieniu swoim i mieszkańców, ponieważ wieńczy ona obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

- W tym duchu, chciałbym zaprosić Pana Prezydenta na sierpniowe uroczystości upamiętniające jeden z największych protestów obywateli wobec wprowadzenia stanu wojennego, który miał miejsce 31 sierpnia 1982 roku. W tym dniu, tysiące Gorzowian w masowym proteście wyraziło swój sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez komunistów i stanęło do walki z funkcjonariuszami ZOMO o wolność i prawa obywateli.

Po zakończeniu części oficjalnej Prezydent RP Andrzej Duda pozował do wspólnych zdjęć i rozmawiał z zebranymi na placu mieszkańcami.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u