Rozmowy o „Nowej Piątce” w powiecie mogileńskim

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2019-04-03 09:25:37
W województwie kujawsko-pomorskim trwa kampania informacyjna dotycząca programu „Nowa Piątka”. Dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i minister Łukasz Schreiber rozmawiają o nowych propozycjach rządu z mieszkańcami powiatu mogileńskiego.

Dąbrowa, Mogilno, Strzelno i Jeziora Wielkie to miejscowości, które odwiedzają dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, minister Łukasz Schreiber i pracownicy urzędu wojewódzkiego w ramach wojewódzkiej kampanii informacyjnej „Nowa Piątka”.

Podczas konferencji prasowej w Mogilnie, wojewoda przedstawił założenia „Nowej Piątki” i podsumował 3 lata funkcjonowania programu „Rodzina 500+” w województwie i powiecie mogileńskim. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również starosta mogileński Bartosz Nowacki i burmistrz Mogilna Leszek Duszyński.

Ze świadczenia „500+” korzysta na co dzień 200 tys. dzieci w regionie – powiedział Mikołaj Bogdanowicz. - Do kujawsko-pomorskich rodzin trafiło do tej pory 3,5 mld złotych. Jeżeli chodzi o powiat mogileński, jest to kwota przeszło 83 mln złotych, a dla Mogilna przeszło 40 mln złotych. To znaczące kwoty – podkreślił.

Od 1 lipca świadczenie „500+” będzie obejmowało każde dziecko. Jest to jeden z postulatów „Nowej Piątki”.

To bardzo wysoko oceniany program. Według najnowszych badań, blisko 70% osób popiera postulaty „Nowej Piątki”. Społeczeństwo oczekuje tych zmian – mówił wojewoda.

Dzięki zmianom zapowiedzianym w „Nowej Piątce”, świadczenie „500+” otrzyma w skali kraju ok. 6,8 mln dzieci, czyli prawie dwa razy więcej niż do tej pory.

Konsultacje w powiecie mogileńskim będą dotyczyły nie tylko propozycji związanych z programem „Rodzina 500+”.

Będziemy dzisiaj mówili także o 13 emeryturze, o połączeniach transportowych, o drogach. Wiem, że tam, gdzie pojawia się drużyna urzędu wojewódzkiego i wojewoda, tam temat dróg jest najważniejszy. Jestem ciekawy jaka jest opinia społeczna jeżeli chodzi o połączenia autobusowe w powiecie mogileńskim. Będziemy również rozmawiać z mieszkańcami o mniejszym podatku PIT dla wszystkich pracujących i zwolnieniu z podatku dla osób do 26. roku życia – informował przedstawiciel rządu w terenie.

Do dziś przedstawiciele urzędu wojewódzkiego dotarli ze spotkaniami konsultacyjnymi „Nowej Piątki” do 25 gmin w 5 powiatach.

Nowa Piątka to program przedstawiony pod koniec lutego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród postulatów znalazły się: 500+ od pierwszego dziecka, zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie podatku PIT do 17%, wsparcie odbudowy lokalnych połączeń autobusowych oraz Emerytura+ czyli wypłata trzynastej emerytury.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u