Palący problem. Czy można tego uniknąć?

Autor: Śląski UW 2019-04-04 08:59:33
Po papierosy sięga coraz więcej Polaków. Nawet 41% uczniów szkół średnich przyznaje, że zmaga się z problemem uzależnienia od palenia papierosów. Ciekawość, samotność, nuda oraz palenie wśród najbliższych osób to jedne z najczęściej podawanych tego przyczyn. Wiąże się to z pogorszeniem stanu zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o płuca. Coraz więcej młodych ludzi choruje na nowotwory. O profilaktyce i edukacji mówiono w Sali Sejmu Śląskiego podczas dzisiejszej konferencji w ramach „Programu Profilaktyki Chorób Płuc w Województwie Śląskim na lata 2015-2020”, organizowanej przez urząd marszałkowski województwa śląskiego oraz wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną w Katowicach. W wydarzeniu uczestniczyli wicewojewoda śląski Robert Magdziarz oraz wicekurator oświaty Dariusz Domański.

Konferencja skierowana była do nauczycieli szkół podstawowych województwa śląskiego, realizujących program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, koordynatorów powiatowych programu oraz osób zainteresowanych włączeniem się w działania programu.

Wicewojewoda Magdziarz otworzył spotkanie. Mówił o negatywnych skutkach palenia i ogromnej roli nauczycieli w edukacji młodzieży, również w tym zakresie. Problemy zdrowotne związane z nałogiem pojawiają się zazwyczaj dopiero po wielu latach. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego jaki wpływ na ich zdrowie mogą mieć nawet niewielkie ilości tytoniu. Prowadzenie kampanii edukacyjnej jest niezbędne, w celu poprawienia świadomości społeczeństwa. Tym samym podkreślił, że niezwykle ważne jest włączanie się szkół w tego typu działania.

Wojewódzki konsultant ds. chorób płuc dr nauk medycznych Jacek Gabryś przedstawił referat dotyczący najczęstszych przyczyn nałogów wśród młodych ludzi. W czasie spotkania można było usłyszeć również ciekawe wykłady, przygotowane przez innych wybitnych specjalistów w dziedzinie. Małgorzata Kowalcze wojewódzki ekspert ds. informacji o narkotykach i narkomanii wygłosiła prelekcję o nikotynizmie wśród młodzieży oraz czy w obecnych czasach jest możliwe, aby młodzi ludzie nie palili papierosów. Doktor nauk medycznych z Centrum Onkologii w Gliwicach Piotr Wojcieszek opowiadał z kolei o szkodliwości tytoniu. Kolejnym ważnym poruszonym tematem były e-papierosy, o toksyczności których opowiadała Aneta Mrugała z wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach. Podsumowania II edycji Programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” dokonała Bożena Michalik, będąca wojewódzkim koordynatorem programu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u