Kolejna przysięga żołnierzy Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: Łódzki UW 2019-04-18 08:54:00
W 31. Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Zgierzu 49 żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę a 26 żołnierzy ukończyło szkolenie wyrównawcze. W wydarzeniu uczestniczył dyrektor Biura Wojewody Tobiasz Bocheński.

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Zgierzu odbywa się cyklicznie, ale tym razem połączona była z pierwszym Świętem Jednostki. Wśród nowych żołnierzy znaleźli się m.in. bankowcy, ratownik wodny, ratownik medyczny, rolnik a nawet matka i syn. Złożenie przysięgi poprzedziło 16-dniowe szkolenie podstawowe obejmujące m.in. zasady zachowania na polu walki, strzelectwo, topografię i łączność oraz pierwszą pomoc przedmedyczną.

- Młodzi żołnierze, witam w naszej społeczności. Tylko od Waszej obowiązkowości i samodyscypliny zależy czy i jak szybko sprostacie wymaganiom, które stawia się profesjonalnemu żołnierzowi. Ilekroć dopadnie Was zwątpienie, przywołujcie pamięć o Waszych dzielnych poprzednikach z Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych. Pamiętajcie, że kropla potu dziś oszczędzi litry krwi na polu walki. Nie miejcie dla siebie litości, niech niezadowolenie z siebie napędza Wasze ambicje. W nieco ponad rok od rozpoczęcia działalności sformowaliście brygadę. Nie każdy jest w stanie pojąć ogrom wysiłku, który stoi za efektami, jakie uzyskaliście. Zapewniam, iż ja sam dostrzegam go w pełnej ostrości. Dziękuję całej kadrze zawodowej i pracownikom, których obsesja tempa działania w pełni koresponduje z rytmem rozwoju całej formacji - powiedział płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dyrektor Biura Wojewody w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi Tobiasz Bocheński odczytał list, który do terytorialsów skierował wojewoda łódzki Zbigniew Rau: Odwołując się do dziedzictwa żołnierzy niezłomnych, którzy są pomostem między tradycją II Rzeczypospolitej a współczesną suwerenną i wolną Polską, odznaczają się Państwo ponadprzeciętną dojrzałością obywatelską. Służąc w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej czynią Państwo wspaniały użytek z wywalczonej przez minione pokolenia wolności. Państwa postawa obywatelska i etyczna, patriotyczne zaangażowanie oraz profesjonalizm są godnym najwyższego uznania przejawem autentycznej troski zarówno o dziedzictwo przeszłych pokoleń, jak i teraźniejszość a także przyszłość wspólnoty.

W uroczystości wzięli także udział m.in.: rzecznik Rządu RP Minister Joanna Kopcińska, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Łódzkiego Piotr Adamczyk, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Dariusz Rogut, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Iwona Wieczorek.

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej formuje się od stycznia 2018 roku i liczy około 700 żołnierzy. Będzie składać się z czterech batalionów: w Zgierzu, Kutnie, Piotrkowie Trybunalskim i Łasku. Batalion zgierski powstaje jako pierwszy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u