Otwarcie nowego Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków w DCO

Autor: Dolnośląski UW 2019-04-20 09:51:55
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w uroczystym otwarciu nowego Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków (ang. Skin Cancer Unit) w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Oddział będzie się specjalizował w leczeniu pacjentów z mięsakami, czerniakami i rakami skóry.

To drugi ośrodek w Polsce z aparatem do elektrochemioterapii, czyli leczenia nieoperacyjnych przerzutów do skóry u chorych na czerniaka i raka piersi.

Nowy oddział dysponuje też nowoczesnym gabinetem dermatoskopowym, w którym wydzielono część diagnostyczną ze specjalistyczną aparaturą do badania nowotworów skóry. Jest to m.in. mikroskop konfokalny, dermatoskop cyfrowy i USG.

Ministerstwo Zdrowia wsparło inwestycję dotacją w kwocie 175 tys. zł. W sumie koszt nowego „unitu” to 1 milion 275 tys. zł.

Na nowym oddziale są 24 łóżka, a personel medyczny to 4 specjalistów chirurgii onkologicznej, 1 chirurgii ogólnej, 21 pielęgniarek, koordynatorka procesu leczenia onkologicznego, 2 sekretarki medyczne i 9 salowych. W skład zespołu wchodzi również 3 onkologów klinicznych (chemioterapia), 2 radioterapeutów, 2 patomorfologów, radiolog i rehabilitant.

Rocznie na Oddziale przewidywane jest wykonanie około 500 operacji i 1800 zabiegów ambulatoryjnych.

W Skin Cancer Unit prowadzone będą badania naukowe, kliniczne i zajęcia dydaktyczne dla studentów UM. Oddział będzie ściśle współpracować z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u