Uroczystości poświęcone pamięci Polaków pomordowanych w Kątach

Autor: Lubuski UW 2019-05-06 05:49:50
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wziął udział w corocznych uroczystościach poświęconych pamięci Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN-UPA w Marwicach.

W 16 rocznicę odsłonięcia Marwickiego Pomnika ku czci pomordowanych Polaków, Władysław Dajczak miał okazję zobaczyć montaż słowno-muzyczny przybliżający początki powstawania ludobójczej ideologii nacjonalizmu ukraińskiego w II Rzeczpospolitej. Inscenizację przygotowała młodzież z Zespołu Szkół w Baczynie. Później zespół „ Cantare” wystąpił z wiązanką patriotycznych pieśni kresowych. Wojewoda Lubuski objął uroczystości swoim patronatem.

Powstanie Pomnika w Marwicach

Wołyński Komitet Budowy Tablicy Pamiątkowej Pomordowanych Polaków w latach 1939-1947 – z siedzibą w Marwicach powstał pod koniec 2002 roku. Miał on na celu uczczenie pamięci ofiar zbrodni ludobójstwa, popełnionego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947 na ludności polskiej – zamieszkującej Kresy Południowo-Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Do Marwic, Baczyny, Chwałowic i Gorzowa Wlkp. przybyło wielu Wołynian, ocalałych po rzezi zgotowanej przez ukraińskich banderowców. Byli to Wołynianie pochodzący z Parafii Kąty, gmina Szumsk. Pomnik powstał z dobrowolnych składek parafian.

Odsłonięcie pomnika dokonano w obecności Pana Szczepana Siekierki - Prezesa Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z siedzibą we Wrocławiu. Obecne były również Stowarzyszenia Kresowe z Gorzowa Wlkp. i weterani.

Koło Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów

Koło Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Marwicach liczy 14 osób. To głównie potomkowie rodzin wołyńskich osiedlonych po wojnie w Marwicach i Baczynie. Koło w Marwicach działa zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu.

Co roku, od 3 maja 2003, koło organizuje obchody rocznicy napaści nacjonalistów ukraińskich na Kąty. Z inicjatywy Koła Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Marwicach w Kościele pw. Św.Antoniego i Św.Stanisława w Gorzowie Wlkp. od 3 lat odprawiana jest Msza św. w intencji pomordowanych Polaków przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1939-1947.

Jest to uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u