Uniwersytet Gdański ponownie w rankingu najlepszych uczelni na świecie

Autor: mat prasowe UG 2019-07-13 09:51:03
Uniwersytet Gdański po raz kolejny znalazł się w prestiżowym QS World University Ranking, czyli zestawieniu 1000 najlepszych uczelni na świecie. Zaledwie 16 uczelni z Polski pojawiło się w tym ważnym światowym rankingu. UG jest jedną z dwóch uczelni z Pomorza (wraz z Politechniką Gdańską), które znalazły się w zestawieniu notując tym samym wysokie 7. miejsce wśród krajowych uniwersytetów klasycznych. Pierwsza z polskich uczelni, która uplasowała się najwyżej w rankingu to Uniwersytet Jagielloński.

QS World University Ranking uchodzi za jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów uczelni wyższych, obok Times Higher Education, U-Multirank oraz Rankingu Szanghajskiego. Uniwersytet Gdański znalazł się wśród tysiąca najlepszych światowych uczelni akademickich jako jedna z 16 polskich szkół wyższych oraz jedna z dwóch uczelni z Pomorza (wraz z Politechniką Gdańską), notując jednocześnie wśród krajowych uniwersytetów klasycznych wysokie 7. miejsce.

Miejsce Uniwersytetu Gdańskiego w tym zestawieniu oraz fakt, że 16 uczelni z naszego kraju się w nim pojawiło jest wielkim wyróżnieniem dla polskiego szkolnictwa wyższego oraz dowodem na to, że nasze uczelnie są coraz bardziej doceniane i zdobywają coraz większy prestiż na świecie.

Trzy najlepsze uczelnie z Polski to:

- Uniwersytet Jagielloński - Uniwersytet Warszawski - Politechnika Warszawska

Pozostałe (13 polskich uczelni):

- Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, - Politechnika Krakowska, - Politechnika Gdańska, - Politechnika Łódzka, - Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, - Uniwersytet Łódzki, - Uniwersytet Wrocławski, - Politechnika Poznańska, - Uniwersytet Gdański, - Uniwersytet Śląski, - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, - Politechnika Wrocławska.

Najlepsze na świecie

Najlepszą uczelnią według zestawienia jest Massachusetts Institute of Technology (MIT). Za nim uplasowały się kolejno: Stanford University i Harvard University. Tuż za podium znalazł się brytyjski University of Oxford.

Następne miejsca należą kolejno do: California Institute of Technology (Caltech), ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, University of Cambridge, UCL (Londons Global University), Imperial College London oraz University of Chicago.

Prestiżowe zestawienie QS World University Ranking jest przygotowywany przez brytyjską firmę Quacquarelli Symmonds. Pod uwagę jest branych 6 głównych kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u