Pomnik generała „Motyla” odsłonięty

Autor: Mazowiecki UW 2019-08-03 08:52:02
W piątek 2 sierpnia br. w Warszawie miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. W wydarzeniu wziął udział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipera.

Ceremonia odbyła się o godz. 11.00 w warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w alei Zgrupowania AK "Kryska". Lokalizacja pomnika jest nieprzypadkowa i symboliczna. Popiersie stanęło w miejscu, w którym podczas Powstania Warszawskiego zacięte walki z niemieckim okupantem toczyły powstańcze oddziały. Jednym z uczestników tych walk był ówczesny kapitan „Motyl”, Zbigniew Ścibor-Rylski.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się w 1917 r. w rodzinnym majątku Browki k. Kijowa. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. W 1939 r., jako żołnierz 1. Pułku Lotniczego, a następnie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, walczył w wojnie obronnej. W czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, był żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji AK. Walczył także w Powstaniu Warszawskim. W Batalionie „Czata 49” dowodził kompanią „Motyl”, z którą przeszedł jej cały szlak bojowy.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatorów utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 1990 r. był prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. Zbigniew Ścibor-Rylski otrzymał awans na generała brygady. Był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". Zmarł 3 sierpnia 2018r. w wieku 101 lat. Spoczął w rodzinnym grobie na Powązkach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u