OBCHODY 135-LECIA ISTNIENIA LINII KOLEJOWEJ JAROSŁAW-SOKAL

Autor: Podkarpacki UW 2019-08-04 09:54:39
1 sierpnia br. w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Baszni Dolnej odbyła się okolicznościowa konferencja, w której udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

Linia kolejowa Jarosław-Sokal nosi obecnie nazwę linii nr 101 Munina – Hrebenne. Dawniej stanowiła ona odgałęzienie na północ od zbudowanej u schyłku lat 50. XIX w. Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Galicyjskiej Kolei Arcyksięcia Karola Ludwika z Krakowa do Lwowa. Ma długość 83 km.

Okolicznościowa konferencja była wprowadzeniem do dyskusji na temat kolei na Kresach oraz polsko-ukraińskich połączeń kolejowych. W części merytorycznej konferencji można było wysłuchać prelekcji na temat „Fenomen kolei galicyjskich” – (Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie), „Architektura kresowych dworców kolejowych” (dr hab. Michał Pszczółkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), „Linia nr 101 dziś i w najbliższej przyszłości” (Mieczysław Borowiec – dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Rzeszowie), „Rewitalizacja dawnych obiektów pokolejowych, stanowiących infrastrukturę towarzyszącą linii nr 101” (Wiesław Kapel – wójt Gminy Lubaczów) oraz „Rewitalizacja zabytkowego taboru kolejowego” (Paweł Szczerbakow – specjalista z zakresu renowacji taboru kolejowego).

Konferencji towarzyszył także piknik kolejowy zorganizowany na stacji Basznia, którego głównymi atrakcjami były bezpłatne kursy szynobusu z Baszni Dolnej do Horyńca-Zdroju, wystawy i ekspozycje sprzętu oraz stoiska z kresowym jedzeniem.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u