Pamięć o Porozumieniach Sierpniowych w Szczecinie

Autor: Zachodniopomorski UW 2019-08-31 09:35:28
Przed bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W uroczystościach wziął udział wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

Nadane przez Prezydenta RP odznaczenia wręczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Minister Szymańska odczytała też list od Prezydenta Andrzeja Dudy. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. „Bunt Sierpnia’80 to jeden z kamieni milowych naszych zmagań o wolność, które doprowadziły Polskę do upadku komunizmu, a Europę do zniesienia podziałów i zjednoczenia”.

Premier zwrócił się też do uczestników uroczystości: „Bohaterowie naszej wolności, uczestnicy strajków sierpniowych, Bez Was, bez waszego zaangażowania, nie byłoby wielkiego sukcesu, który jest naszym wspólnym udziałem. Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby rozpadu Związku Radzieckiego , nie byłoby wolnej Europy.” Uroczystości zakończyło składanie wieńców pod tablicą upamiętniającą poległych w czasie wydarzeń grudnia 1970 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u