Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Autor: Mazowiecki UW 2019-09-02 08:34:10
Prezydent RP Andrzej Duda jest gospodarzem odbywających się dziś w Warszawie międzynarodowych obchodów upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wieluń

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się o godz. 4.30 w Wieluniu, gdzie pamięć ofiar wojny wspólnie uczcili Prezydenci Polski i Niemiec. Wieluń był jednym z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r. Na miasto zrzucone zostały bomby mimo, że nie było w nim jednostek wojskowych, ani innych obiektów o strategicznym znaczeniu. Większość Wielunia zniknęła wówczas pod gruzami, dlatego miasteczko nazywane jest „polską Guernicą”.

Obchody na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego

Główne obchody zaplanowane na ten dzień odbyły się w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie. Rozpoczęła je ceremonia powitania szefów delegacji przez Parę Prezydencką, po zakończeniu której według ceremoniału wojskowego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Następnie głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

- Czcimy i składamy wielki hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, tych którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – powiedział Prezydent RP. – Pochylam głowę przed bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi rodakami – tymi, którzy polegli i tymi którzy przeżyli, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i waszą – dziękujemy Wam – akcentował Andrzej Duda.

- Jako Prezydent Republiki Federalnej wspólnie z Kanclerzem Federalnym Niemiec zwracamy się do Polaków – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Michael Pence w swoim wystąpieniu powiedział: Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły. Jak zaznaczył, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. – Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów – akcentował.

Dla upamiętnienia ofiar tego największego w historii konfliktu zbrojnego szefowie delegacji złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Wieniec w miejscu upamiętnienia złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Ceremonie upamiętniające na placu Piłsudskiego zakończyły się defiladą pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele parlamentu i rządu RP, zagraniczne delegacje, korpus dyplomatyczny, Wojsko Polskie, Policja, przedstawiciele organizacji kombatanckich i harcerstwa.

Polskie Requiem

Wieczorem o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie dla upamiętnienia 80. rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej odbędzie się koncert pt. "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego.

II wojna światowa

80 lat temu III Rzesza Niemiecka bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Rzeczpospolitą. Rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta spadły niemieckie bomby. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, stawiało bohaterski opór Oddziałom Wermachtu nacierającym na nasz kraj na całej długości granicy między obydwoma państwami. Planem Hitlera nie dotyczył tylko odniesienia militarnego zwycięstwa, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej. Agresja ta dla Polski i Polaków była początkiem trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami. Natomiast dla świata 1 września 1939 r. jest początkiem II wojny światowej będącej największym konfliktem wojennym w historii. Trwająca do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945) II wojna światowa objęła prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, a według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u