Ocalamy groby bohaterów w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

Autor: Dolnośląski UW 2019-09-02 08:43:32
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w uroczystości upamiętnienia grobów czterech bohaterów w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Pamiątkowe tabliczki „Ojczyzna swemu Obrońcy” pojawiły się na grobach Stanisława Kiałki, Romana Paulika, Władysława Żabińskiego i Mieczysława Wróblewskiego na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Akcja Ocalamy prowadzona jest wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i dowódcą Garnizonu Wrocław płk. Dariuszem Krzywdzińskim.

Poniżej informacje o Ocalonych bohaterach:

Stanisław Kiałka – legendarny konspirator, jezuicki kleryk. We wrześniu 1939 roku wstąpił do wojska i wyruszył na front jako żołnierz 261 kompanii sanitarnej. Ocalony był oficerem Armii Krajowej, adiutantem i przyjacielem generała Aleksandra Krzyżanowskiego ps. „Wilk”.

Roman Paulik – uczestnik I i II Wojny Światowej. W 1939 roku otrzymał przydział na przyczółek mostowy Toruń, później wszedł w skład Grupy Operacyjnej generała Tokarzewskiego. Brał udział w całym szlaku bojowym jednostki od walk na przedmościu toruńskim po Bitwę nad Bzurą.

Władysław Żabiński – uczestnik I i II Wojny Światowej. We wrześniu 1939 roku brał udział w walkach z Niemcami jako dowódca 79 Pułku Piechoty Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”.

Mieczysław Wróblewski – oficer Marynarki Wojennej, uczestnik obrony Wybrzeża w 1939 roku. 1 września 1939 roku uczestniczył w bitwie powietrzno – morskiej na Zatoce Gdańskiej, wziął udział w obronie Helu jako żołnierz pozycji obronnej na odcinku „Jastarnia”. Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u