Kolejny sukces w sprawie zabezpieczenia ponad 1,4 mld zł

Autor: mat prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości 2019-09-13 08:57:27
Grecki sąd wydał dziś (12 września 2019 r.) zgodę na przekazanie do Polski podejrzanego w śledztwie, w którym dolnośląska prokuratura zabezpieczyła ponad 1,4 miliarda zł pochodzących z międzynarodowego handlu narkotyków i oszustw internetowych. To kolejny sukces w sprawie związanej z zabezpieczeniem kwoty pozwalającej na sfinansowanie pomocy dla 4,5 mln dzieci w Polsce.

1,4 mld zł to dokładnie tyle, ile rząd przeznaczył w tym roku na program 300+, dzięki któremu wyprawki szkolne trafiły do każdego ucznia w Polsce. Odzyskane od przestępców pieniądze mogą zostać przeznaczone na dalsze finansowanie programu. 1,4 mld zł zapewni „Dobry Start” dzieciom i młodzieży również w kolejnym roku szkolnym.

Rekordowe zabezpieczenie, największe w historii polskiej prokuratury, to efekt współpracy polskich i międzynarodowych służb. Sprawa dotyczy międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustw internetowych.

Decyzja sądu w Salonikach

Sąd w Salonikach podjął dziś decyzję o przekazaniu jednego z podejrzanych, który został wcześniej zatrzymany na terenie Grecji. Zatrzymanie było możliwe dzięki wydanemu, na wniosek prokuratora, Europejskiemu Nakazowi Aresztowania. W najbliższym czasie zatrzymany zostanie przekazany prokuratorom. Podejrzanych w tej sprawie jest pięć osób, w tym trzech obcokrajowców. Dwie osoby są już tymczasowo aresztowane. Prowadzone intensywne czynności procesowe pozwoliły na ustalenie dwóch kolejnych osób podejrzanych, którym przypisuje się rolę kierowniczą w ramach ujawnionej grupy przestępczej.

Postępowanie jest prowadzone przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz funkcjonariuszy CBŚP, którzy ściśle współpracowali m.in. z Europolem, Interpolem i służbami amerykańskimi, w tym DEA (amerykański departament do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej).

Pieniądze przestępców były zdeponowane w oddziale jednego ze spółdzielczych banków w małym mieście centralnej Polski, na kontach dwóch zarejestrowanych w Polsce spółek. Obie spółki w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Zostały utworzone wyłącznie po to, aby udostępniać swoje rachunki bankowe do międzynarodowych przestępczych operacji finansowych.

Skuteczne prawo

Spektakularne śledztwo, związane z odzyskaniem dla państwa i polskich obywateli ogromnych pieniędzy zagarniętych przez mafię narkotykową, jest dowodem na to, jak dobrze działa zreformowana prokuratura. To również świadectwo skuteczności zmian w prawie przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe przepisy pozwoliły na realną walkę z ukrywaniem majątków zdobytych wskutek przestępstwa. Dzięki wprowadzeniu tzw. konfiskaty rozszerzonej wartość zabezpieczonego przestępczego mienia sięgnęła w 2019 r. 3,3 mld zł. Dla porównania – w 2015 r. wynosiła zaledwie 755 mln zł.

Z sukcesem wypowiedziana została również wojna z aferzystami, którzy oszukują państwo na podatku VAT. Wprowadzenie kar do 25 lat więzienia za oszustwa na podatku VAT przyczyniło się do tego, że od objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę wpływy do budżetu z podatku VAT wzrosły o 43 miliardy złotych, a więc o ponad jedną trzecią. Dzięki temu polskie rodziny mają 500+.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u