Przekop Mierzei Wiślanej. Podpisanie umowy z wykonawcą

Autor: Pomorski UW 2019-10-05 09:29:09
Umowa z wykonawcą pierwszego etapu prac przy przekopie Mierzei Wiślanej podpisana. W uroczystości, na terenie kapitanatu portu w Elblągu, wzięli udział m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Budowa kanału ma poprawić dostęp do portu w Elblągu (elbląski terminal będzie mógł przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie) i umożliwić swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem Cieśniny Piławskiej.

Kanał ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Do portu w Elblągu będą mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa ma potrwać do 2022 roku.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie przekopu wraz ze śluzą i portem zewnętrznym oraz wyspą na Zalewie Wiślanym złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o. Cena za wykonanie prac wynosi 992 mln 270 tys. 523 zł.

Kolejny etap będzie dotyczył prac na rzece Elbląg - obudowy brzegów oraz robót czerpalnych. Trzecie postępowanie (zaplanowano za 1,5 - 2 lata) to pogłębianie Zalewu Wiślanego .

Etap przygotowawczy dotyczący inwestycji to tysiące stron dokumentacji oraz kilkanaście postępowań administracyjnych. Wojewoda Pomorski w związku z inwestycją wydał dwie decyzje: z 15.02.2019 r. (dotyczy infrastruktury dostępowej - powiat nowodworski) i z 24.06.2019 r.( dotyczy infrastruktury dostępowej - powiat elbląski). Granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u