Ostatnie pożegnanie śp. Kornela Morawieckiego

Autor: mat prasowe KPRM 2019-10-06 08:31:57
Premier wziął udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego, który spoczął na Wojskowym Cmentarzu na warszawskich Powązkach.

Twoje czyny, dobro i wszystko, co nam zostawiłeś, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało wielki plon – powiedział podczas pogrzebu Mateusz Morawiecki. Nie umarłeś cały. Wielkie dzieła, przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, mogą przetrwać ponad czasem – dodał.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że zgodnie z wolą Marszałka Seniora, niesiemy Polskę dalej ku przyszłości, ku nowym obszarom, epokom i wyzwaniom. Polskę wolną, prawą i sprawiedliwą – na pożytek nam i przyszłym pokoleniom. Msza święta pogrzebowa, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Uczestniczyła w niej m.in. rodzina i bliscy, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, premier Czech Andrej Babiš, a także Marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie Rady Ministrów, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wojska.

W piątek odbyła się ceremonia wystawienia trumny z ciałem śp. Kornela Morawieckiego w Sali Kolumnowej Sejmu. W ciągu dnia przy trumnie pełniona była warta honorowa, a wieczorem uroczysty kondukt pogrzebowy z udziałem rodziny oraz najważniejszych osób w państwie przeszedł do Katedry Polowej.

Śp. Kornel Morawiecki był założycielem i legendarnym przywódcą „Solidarności Walczącej”, Marszałkiem Seniorem Sejmu VIII kadencji oraz kawalerem Orderu Orła Białego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u