Droga S6 Szemud - Gdynia. Wojewoda wydał zgodę na realizację

Autor: Pomorski UW 2019-10-17 08:46:32
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wydał zgodę na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S6 między Szemudem a Gdynią. Decyzja dotyczy ok. ośmiokilometrowego fragmentu, na terenie gminy Żukowo i Gdyni. S6 docelowo połączy Szczecin z Trójmiastem. Budowa została ujęta w rządowym „Programie Budowy Dróg Krajowych”.

Uroczystość z udziałem przedstawicieli GDDKiA oraz wykonawcy odbyła się 11 października przy ul. Chwaszczyńskiej 190 w Gdyni. Przypomnijmy, że 24 września br. wojewoda wydał zgodę na realizację odcinka drogi ekspresowej S6 między Szemudem a Chwaszczynem.

Trasa Kaszubska, czyli pomorska część S6, składa się z trzech odcinków, które biegną od Bożegopola Wielkiego do Luzina, dalej do Szemudu i następnie do Chwaszczyna i węzła Gdynia Wielki Kack. Tu - nowa droga spotka się z istniejącą obwodnicą Trójmiasta. Koszt ponad 40-kilometrowej (Bożepole Wielkie - Luzino 10,4 km, Luzino - Szemud 10,26 km, Szemud - Gdynia Wielki Kack 20,2 km) inwestycji to ok 1,5 mld zł.

Budowa Trasy Kaszubskiej pozwoli odciążyć od ruchu tranzytowego istniejący fragment drogi krajowej nr 6 przechodzący przez Rumię, Redę i Wejherowo. Pozostałe odcinki S6 od Słupska do Bożegopola Wielkiego oraz tzw. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (węzeł Chwaszczyno – Żukowo – węzeł Gdańsk Południe) zostały zakwalifikowane do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Trasa między Gdynią Wielkim Kackiem, a Szemudem podzielona została na dwa odcinki. Obecna decyzja dotyczy odcinka drugiego o długości ok. 8 km, na terenie powiatu wejherowskiego (w gminie Żukowo) i na terenie Gdyni.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u