PROMOCJA MONETY WYKLĘCI PRZEZ KOMUNISTÓW ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI – ŁUKASZ CIEPLIŃSKI „PŁUG”.

Autor: Podkarpacki UW 2019-10-20 09:05:24
17 października w Wojewódzkimi Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się promocja monety Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni - Łukasz Ciepliński „Pług”.

Wprowadzona do obiegu przez Narodowy Bank Polski kolejna moneta kolekcjonerka została uroczyście wręczona osobom szczególnie zasłużonym w podtrzymywanie pamięci o płk. Łukaszu Cieplińskim. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu pt. „Pamięci Łukasza Cieplińskiego”, który wygłosił dr Mirosław Surdej z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Całość uświetniły: koncert pn. „Ciepliński – Ja odchodzę Ty zostajesz” w wykonaniu Aleksandra Berkowicza wraz z zespołem, widowisko „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” oraz wystawa przygotowana przez IPN Rzeszów „Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość”. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która została uhonorowana monetą, podkreśliła: – Aby służba i ofiara życia, jaką złożyli „żołnierze niezłomni” nie zostały zapomniane, jesteśmy im winni wieczną pamięć i szacunek. Musimy pamiętać o przywróceniu im należytej godności. Musimy mówić o ich życiu i działalności, którą cechowała heroiczna walka o wolną Polskę. We wczorajszej uroczystości wzięli udział: rodzina pułkownika, przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej, różnych instytucji nauki i kultury, a także członkowie Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, który działa przy rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

*** Na awersie srebrnej monety, wspólnym dla całej serii, przedstawiono wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle rozerwanych krat więziennych. Na rewersie znajdują się wizerunki: Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, Orderu Orła Białego, orderu Virtuti Militari, biało-czerwonej flagi z symbolem Polski Walczącej oraz napis „Zachowali się jak trzeba”. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u