W Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego

Autor: Śląski UW 2019-10-26 09:50:05
W stolicy Polski u zbiegu ul. Agrykola i Al. Ujazdowskich, w pobliżu pomników innych „Ojców polskiej niepodległości”, odsłonięto dziś pomnik Wojciecha Korfantego. W uroczystościach wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, a także liczna reprezentacja województwa śląskiego na czele z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem i marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim. Do stolicy przybyła również rodzina Wojciecha Korfantego.

Przed mszą prezydent RP złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego, znajdującą się na ścianie bocznej kościoła. Na tablicy inskrypcja: WSPÓŁTWÓRCA ODRODZONEJ RZECZYPOSPOLITEJ. WOJCIECH KORFANTY 1873 – 1939. PRZYWÓRCIŁ POLSCE ŚLĄSK.

Data odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie przypada w 101. rocznicę słynnego przemówienia śląskiego polityka w Reichstagu, w roku 80. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego oraz setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

***

20 kwietnia 1873 roku w Siemianowicach Śląskich przyszedł na świat Wojciech Korfanty – jedna z najważniejszych postaci w walce o powrót Górnego Śląska do Polski.

Wojciech Korfanty już od młodzieńczych lat interesował się polityką, a jako uczeń Gimnazjum Królewskiego, w którym dziś mieści się VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, brał w udział w propolskich zebraniach i założył tajne kółko mające na celu propagowanie polskiej literatury oraz kultury. W 1920 r. został Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, a rok później stanął na czele III powstania śląskiego. Po zakończeniu zrywu wyjechał z Górnego Śląska i zaangażował się w politykę krajową. W 1935 r. zmuszony był opuścić Polskę. W rodzinne strony powrócił w 1939 r., lecz krótko po tym został aresztowany i osadzony w warszawskim więzieniu Pawiak. Zwolniony po 3 miesiącach ze względu na zły stan zdrowia, zmarł piętnaście dni przed wybuchem II wojny światowej, a jego pogrzeb w Katowicach przekształcił się w wielką patriotyczną manifestację, w której udział wzięło kilka tysięcy osób pragnących oddać hołd bohaterowi i wyrazić poparcie dla prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej. Wojciech Korfanty został wymieniony w ustawie o narodowych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości RP jako jeden z "Ojców niepodległości Polski", obok takich postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński czy Ignacy Jan Paderewski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u