Obchody Święta Niepodległości

Autor: Mazowiecki UW 2019-11-11 09:23:33
101 lat temu w 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska uwolniła się od zaborców. W uroczystościach z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczą Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera obchody Święta Niepodległości rozpoczął 10 listopada uroczystościami w kościele pw. św. Kazimierza w Pruszkowie. Uroczystą mszę świętą uświetniły występy Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” oraz Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”.

Wieczorem Wojewoda uczestniczył w Capstrzyku z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie odbyło się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

- Spotykamy się w przeddzień Dnia Niepodległości. Dla nas Polaków niepodległość jest czymś wyjątkowym. Nie szczędzimy krwi i odwagi, aby niepodległość odzyskać i utrzymać. Pamiętamy dziś nie tylko o naszych przodkach, ale także o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę w kraju i na misjach, poza jego granicami. Jutro na tym placu będziemy oddawać hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy Niepodległość - mówił Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Po przemówieniach okolicznościowych odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka. W Capstrzyku Niepodległości uczestniczyli także Tomasz Zdzikot i Marek Łapiński, Wiceministrowie Obrony Narodowej, Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. broni Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Robert Głąb, Dowódca Garnizonu Warszawa oraz prof. dr hab. Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Tego dnia Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w Wieczorze Niepodległości, zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców wsi Makarówka (powiat łosicki). W Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz o godz. 11.11 wystartował w VII Radomskim Biegu Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości

Polskie święto państwowe jest obchodzone co roku 11 listopada. Ustanowiono je pod koniec istnienia II RP dla upamiętnienia odzyskania bytu państwowego po 123 latach niewoli pod jarzmem Austrii, Prus i Rosji. Święto przywrócono w 1989 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u