Por. Kazimierz Świrski bohaterem świebodzińskiej inscenizacji historycznej!

Autor: Lubuski UW 2019-11-11 09:33:09
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak po raz kolejny wziął udział w obchodach Tygodnia Patriotycznego w Świebodzinie. Dzisiejsza inscenizacja historyczna przybliżyła mieszkańcom regionu postać por. Kazimierza Świrskiego.

Tydzień patriotyczny w Świebodzinie Po raz siódmy w Świebodzinie odbył się tydzień patriotyczny. Co roku w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości przygotowywane są m.in. konferencje, koncerty, inscenizacja historyczna, pikniki wojskowe oraz konkursy historyczne.

Por. Kazimierz Świrski Bohaterem tegorocznej inscenizacji był por. Kazimierz Świrski, żołnierz Wileńskiej Armii Krajowej, dowódca Podziemnej Świebodzińskiej Armii Krajowej działającej w latach 1946-1947. Zakonspirowany pracował w Powiatowy Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, z których wykradł dokumenty. Wspólnie ze swoją siatką informował osoby o mających nastąpić aresztowaniach. Po dekonspiracji został skazany na dwukrotną karę śmierci, po 6 miesiącach karę zmieniono na dożywocie. Dzisiejsza realizacja przedstawiła zaplanowany, ale niezrealizowany przez niego atak na Urząd Bezpieczeństwa. Jego celem było oswobodzenie więźniów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u