Kraków-Niepodległa, która łączy

Autor: Małopolski UW 2019-11-13 08:08:39
Mieszkańcy Małopolski radośnie świętowali 101. rocznicę odrodzenia Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Na oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zaprosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak co roku, miały one uroczysty charakter i przebieg uświęcony krakowską tradycją.

Msza w intencji Ojczyzny i hymn narodowy w samo południe Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie, w katedrze wawelskiej, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uczestniczyły w niej m.in.: oficjalne delegacje rządowe (na czele z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem oraz wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem), władze samorządowe, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Małopolski.

Po mszy świętej okolicznościowy wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Jacek Urban – kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Jego prelekcja stanowiła wprowadzenie do odśpiewania w samo południe hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”.

W radosnym pochodzie na plac Matejki Po zakończeniu tej części obchodów na wzgórzu wawelskim można było odebrać flagi państwowe. Do mieszkańców Małopolski i przybyłych gości trafiło w sumie prawie tysiąc biało-czerwonych, które udekorowały tradycyjny pochód.

Po zatrzymaniu się na placu im. ojca Adama Studzińskiego i złożeniu kwiatów przy Krzyżu Katyńskim uczestnicy uroczystości, na czele z orkiestrą wojskową, kompaniami honorowymi i pocztami sztandarowymi, w radosnej atmosferze przeszli przez Rynek Główny na plac Matejki. Tam, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Uhonorowani odznaczeniami państwowymi Jak co roku, w programie oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło uhonorowania zasłużonych mieszkańców Małopolski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył im odznaczenia państwowe.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowane zostały łącznie 4 osoby, w tym 2 pośmiertnie (m.in. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich). Kolejne 6 osób, w tym 1 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u