Katowice-101 lat temu Polska odzyskała niepodległość

Autor: Śląski UW 2019-11-13 08:17:48
W Katowicach odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu oraz liczne grono mieszkańców regionu.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od występu Orkiestry Dętej Katowice oraz chóru uczniów X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego w Katowicach na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez Metropolitę Katowickiego ks. abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej chóru Filharmonii Śląskiej.

Po mszy uczestnicy obchodów przeszli ulicami miasta na plac Bolesława Chrobrego, gdzie odbyła się się główna część uroczystości, która rozpoczęła się od odegrania hymnu i podniesienia flagi państwowej. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odczył list od premiera Mateusza Morawieckiego. "Polacy rozumieją doskonale, co znaczy niepodległe państwo, co znaczy wolność. Te wartości leżą w sercu naszej tożsamości. Nauczyła nas ich polska historia (...) Sto jeden lat temu Ojcowie naszej niepodległości mieli podstawowy, współny cel - wolną, suwerenną Rzeczpospolitą. Pragnąłbym, by podobne przekonanie wypełniało i dziś nasze serca. Niepodległe państwo to nasz największy skarb" - pisał w liście do organizatorów i uczestników obchodów Prezes Rady Ministrów. Podczas uroczystości delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, nie zabrakło też apelu pamięci, salwy honorowej oraz uroczystej defilady. Ciekawą atrakcją był też pokaz musztry paradnej w wykonaniu Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, jak również parada 3. Pułku Ułanów Śląskich na koniach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy sprzętu oraz wyposażenia wojska, służb mundurowych i Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które można było podziwiać na placu Sejmu Śląskiego.

W tym roku obchodom Narodowego Dnia Niepodległości towarzyszyło także wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu, które odbyło się równo o godz. 12.00 na placu Bolesława Chrobrego. Jeszcze przed uroczystościami Komitet Organizacyjny obchodów złożył też wieńce pod Pomnikiem Powstańców Śląskich oraz pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Wczoraj natomiast z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyło się wydarzenie pn. "Koncert dla Niepodległej - słowa, które znaczą". W widowisku uczestniczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Robert Magdziarz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u