Święto Niepodległości w Opolu

Autor: Opolski UW 2019-11-13 08:43:23
Msza Święta za Ojczyznę, wspólne odśpiewanie hymnu, marsz ulicami miasta oraz uroczysty polonez – tak opolanie uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, rozpoczęły się już o godzinie 10.00 przy ul. Piastowskiej, gdzie odsłonięto artystyczną makietę Ostrówka. Tuż po tym, w Katedrze Opolskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. We mszy udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i miejskich, kompania honorowa 10 Brygady Logistycznej w Opolu, Orkiestra Dęta Zakładów „Górażdże” S.A. oraz poczty sztandarowe.

Tuż przed godziną 12.00 ulicami miasta, przeszedł orszak niepodległościowy na czele z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, parlamentarzystami i przedstawicielami opolskich samorządów. Do wspólnego przemarszu dołączyli również m.in. opolskie służby mundurowe, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół różnych szczebli oraz mieszkańcy regionu.

W samo południe przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, ponad pięćset osób wspólnie odśpiewało hymn państwowy. W miejscu tym – w asyście m.in. żołnierzy, odbyły się kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Niepodległości.

- Na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność, aby następne pokolenia wspominały również nas – dzisiaj tu obecnych. Nas pracujących na rzecz ukochanej Ojczyzny, bo ona jest najważniejsza – mówił w swoim wystąpieniu wojewoda opolski Adrian Czubak.

Zwieńczeniem uroczystości było odczytanie apelu pamięć, salwa honorowa oraz symboliczne złożenie kwiatów pod opolskim pomnikiem.

W części artystycznej odbyła się również defilada pododdziałów, musztra paradna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Gogolinie pod kierunkiem Stowarzyszenia pamięci Kawalerii II RP oraz polonez, który poprowadzili uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia im. Ireny Sendlerowej i w Szkoły Podstawowej Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu.

Organizatorami obchodów był wojewoda opolski we współpracy z prezydentem Opola, 10 Brygadą Logistyczną w Opolu oraz Instytutem Śląskim.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u