Nasi studenci „Najlepsi z najlepszych!”

Autor: mat prasowe PG 2019-11-17 08:36:26
Międzywydziałowe Koło Naukowe SimLE, Koło Studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego i studenci wywodzący się z zespołu PGRacing Team znaleźli się wśród beneficjentów projektu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Otrzymają w sumie prawie 450 tys. zł na realizację swoich projektów: udział w zawodach inżynierskich w USA i program astrobiologiczny Stardust.

Uczestnicy projektu „Rozwój potencjału naukowego studentów Politechniki Gdańskiej oraz start w zawodach inżynierskich Formula SAE Michigan 2020”, wywodzący się z zespołu PGRacing Team, które działa w ramach Koła Naukowego Mechanik, otrzymają wsparcie w wysokości ponad 318,9 tys. zł. Celem projektu jest m.in. wyjazd na międzynarodowe zawody inżynierskie w USA oraz udział w konferencjach z zakresu inżynierii mechanicznej i materiałowej.

– Formula Student to ogólnoświatowa seria zawodów dla zespołów uczelnianych. Każda z prezentowanych tam konstrukcji jest na wstępie oceniana pod kątem zgodności z regulaminem, co zapewnić ma bezpieczeństwo na torze. Następnie zespoły (oraz ich pojazdy) biorą udział w szeregu konkurencji, które sprawdzają nie tylko zwrotność, szybkość wytrzymałość bolidów, ale również umiejętność zarządzania finansami i organizacją zespołu oraz inżynierskie podejście w temacie projektowania – mówi Adrian Pluto-Prondziński z zespołu PGRacing Team.

W ciągu pięciu lat działalności członkowie PGRacing Team zaprojektowali i wykonali cztery generacje bolidów, które z powodzeniem prezentowali na międzynarodowych zawodach. Opiekunem projektu jest mgr inż. Adam Dąbrowski, natomiast opiekunem KN Mechanik jest dr inż. Bogdan Ściborski z Wydziału Mechanicznego.

Na realizację programu astrobiologicznego „Stardust – Mikrobiologiczne badania stratosfery” studenci Międzywydziałowego Koła Naukowego SimLE oraz Koła Studentów Biotechnologii otrzymają 225 tys. zł.

Program Stardust został zapoczątkowany w 2016 r. Od tego czasu członkowie SimLE zrealizowali trzy udane misje z udziałem balonów stratosferycznych, w tym jedną związaną z poszukiwaniem bakterii w stratosferze. Próbki zostały przebadane i sklasyfikowane przez Koło Studentów Biotechnologii.

– Aż 26 procent zebranego przez nas materiału genetycznego pochodziło wówczas od nieopisanych jeszcze gatunków bakterii! W ramach finansowania z programu „Najlepsi z najlepszych! 4.0” chcemy powtórzyć misję stratosferyczną, aby potwierdzić wyniki, które uzyskaliśmy wcześniej – mówi Dominika Tomaszewska z SimLE. – Jako SimLE dbamy o techniczną stronę projektu, w tym przygotowanie gondoli do lotu do stratosfery, natomiast koledzy z Koła Studentów Biotechnologii zajmują się badaniami próbek zebranych podczas misji oraz interpretacją uzyskanych wyników.

W ramach programu „Najlepsi z najlepszych! 4.0”, dziewięcioro studentów otrzymało dofinansowanie, które w dużej mierze ma umożliwić członkom projektu przedstawianie swoich dokonań szerszej publiczności na międzynarodowych konferencjach oraz konkursach. Z uzyskanej puli pieniędzy studenci będą mieli także możliwość szkolić się w wybranym przez siebie zakresie.

SimLE zrealizowało lub realizuje także inne projekty techniczne, jak: SimBa (budowa aktywnie sterowanych rakiet niskiego pułapu), Seafarer(budowa autonomicznego jachtu żaglowego), Skyhawk (budowa symulatora samolotu Cessna 172N). Opiekunem SimLE jest Krzysztof Malicki, prezes spółki celowej PG EXCENTO, która realizuje program e-Pionier i wspiera działalność koła. Więcej informacji na temat działalności SimLE można znaleźć [tutaj].

Koło Studentów Biotechnologii działa od 2000 roku przy Katedrze Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego. Podstawą aktywności koła jest działalność proedukacyjna, mająca na celu zwiększenie poziomu świadomości społecznej, na temat studiowanej przez członków Koła dziedziny nauki – biotechnologii. Opiekunem Koła Studentów Biotechnologii jest dr hab. Beata Krawczyk, prof. uczelni.

Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” wspiera wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności poprzez udział w konkursach, zawodach i konferencjach na arenie międzynarodowej. W obecnej edycji programu minister nauki i szkolnictwa wyższego zatwierdził do finansowania na łączną kwotę ponad 16,1 mln zł 117 ze 167 zgłoszonych projektów

© 2018 Super-Polska.pl stat4u