Pogrzeb śp. Alfreda Znamierowskiego

Autor: Mazowiecki UW 2019-11-18 07:55:56
W czwartek, 14 listopada br., na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbył się pogrzeb śp. Alfreda Znamierowskiego, cenionego na całym świecie heraldyka i weksylologa. W uroczystości uczestniczyli m.in. Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy i odbyły się w ceremoniale wojskowym. Rozpoczęły się mszą świętą w Kościele św. Karola Boromeusza. Następnie kondukt żałobny, w asyście wojska, przeszedł na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie pochowano zasłużonego heraldyka, weksylologa i dziennikarza.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in.: Premier RP Mateusz Morawiecki, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker oraz Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Alfred Znamierowski urodził się 21 czerwca 1940 r. w Warszawie. Studiował geografię. Flagami i banderami interesował się od dzieciństwa, publikując już w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych notki o ich symbolice. Publikacje te ukazywały się w tygodnikach: „Dookoła Świata”, „Panorama Północy” i „Skrzydlata Polska” oraz w miesięcznikach: „Morze”, „Kontynenty” i „Magazyn Polski”. Jako dziennikarz współpracował z „Radiem Wolna Europa”, „Głosem Ameryki” oraz paryską „Kulturą” – polskim emigracyjnym miesięcznikiem wydawanym w latach 1947-2000. Należał do Solidarności Walczącej.

Był jednym z czołowych na świecie weksylologów i heraldyków. Nagrodzony przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Weksylologicznych tytułem FELLOW OF THE FEDERATION oraz VEXILLONEM – najwyższą nagrodą za wkład w rozwój weksylologii. Członek honorowy Centro Italiano Studi Vessillologici (Włochy), członek Deutsche Geselschaft für Flaggenkunde (Niemcy), The Flag Institute (Wielka Brytania), Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, The International Heraldry Society oraz Fellow of the Czech Center of Vexillology (Czechy).

Trzykrotnie odznaczany: Złotym Krzyżem Zasługi za dokumentowanie prawdy historycznej o dziejach Narodu Polskiego (2007), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (2016). W 2016 odznaczony również Krzyżem Solidarności Walczącej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u