Powstania Śląskie w filmie, muzyce i podręcznikach historii

Autor: Śląski UW 2019-11-19 08:57:59
Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej" - pod taką nazwą w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 100-lecia Powstań Śląskich.

Rolę i znaczenie trzech heroicznych zrywów, których celem był powrót Śląska do Polski, podkreślił w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda, który objał spotkanie Patronatem Narodowym.

Dzisiejszym wydarzeniem wieńczycie Państwo pierwszy etap projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe”. Wiem, że ta cenna inicjatywa przysłuży się powstaniu w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach tak oczekiwanej instytucji ukazującej dorobek kulturowy tej ziemi. W Panteonie Górnośląskim nasi rodacy będą mogli zapoznać się z dokonaniami wybitnych postaci regionu. Ludzi, którzy swą pracą i postawą współtworzyli potencjał i niepowtarzalny charakter Śląska. W roku obchodów 100-lecia Powstań Śląskich projekt ten nabiera szczególnego znaczenia – zwrócił się do organizatorów i uczestników konferencji Premier RP Mateusz Morawiecki w liście, który odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Podczas konferencji pełen bagaż merytorycznej wiedzy o plebiscycie i Powstaniach Śląskich zaprezentowali znakomici prelegenci: profesorowie Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Opolskiego, przedstawiciele Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu czy Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u