Stanisław Murzański uhonorowany

Autor: Mazowiecki UW 2019-11-21 08:53:50
Stanisław Roman Murzański (pseud. Olesza, Zawrat) odebrał dziś z rąk Wicewojewody Artura Standowicza Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

Stanisław Roman Murzyński urodzony w 1923 roku: artysta, plastyk, malarz, prozaik, publicysta, żołnierz konspiracji w czasie II wojny światowej. Członek Armii Krajowej od 1942 roku. W marcu 1944 roku przydzielony do oddziału partyzanckiego AK „Wilk” działającego na terenach powiatów: Nowy Sącz, Nowy Targ, Limanowa. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał w konspiracji, kierował Radą Powiatową WiN w Nowym Sączu. W 1947 roku podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarskim.

Biorąc czynny udział w walce o suwerenność i niepodległość Polski został aresztowany w 1948 roku i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w 1949 roku. Osadzony w zakładzie karnym we Wronkach, gdzie odbywał karę siedmiu lat pozbawienia wolności. Zwolniony z więzienia w 1959 r. przyjął nazwisko Murzański. Autor czterech tomów publicystyki historycznej oraz powieści m.in.: „Przenikanie ciemności”, „Daleki głos”. W latach 80. i 90. publikował w Przeglądzie Powszechnym oraz Tygodniku Solidarność.

Od 1992 roku Pan Stanisław posiada uprawnienia kombatanckie. Odznaczenie, które dzisiaj odebrał, jest wyrazem uznania dla jego zasług służbie państwu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u